Z Korei wyruszył do Olsztyna specjalny kontener

2024-12-22 17:00:00(ost. akt: 2024-12-20 15:20:41)
Specjalny kontener wyruszył z Korei Południowej

Specjalny kontener wyruszył z Korei Południowej

Autor zdjęcia: Bank Żywności

Do Olsztyna płynie kontener zamówiony przez Bank Żywności. Posłuży do nowoczesnej uprawy roślin. Kontener będzie zasilany energią pochodzącą z farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na terenie magazynu Banku Żywności w podolsztyńskim Wadągu, co znacznie ograniczy koszty eksploatacji i wpłynie pozytywnie na środowisko.
Bank Żywności w Olsztynie, który od lat aktywnie angażuje się w walkę z marnowaniem produktów spożywczych, postanowił rozszerzyć swoje działania o produkcję roślinną opartą na najnowocześniejszych technologiach. Jak już informowaliśmy, w tym celu podpisana została umowa z koreańską firmą Cube Farm, która dostarczy specjalny kontener do uprawy roślin bez użycia gleby.
Porozumienie między Bankiem Żywności w Olsztynie a Cube Farm, dostawcą kontenera, zawarto już rok temu, ale jego finalizacja miała miejsce podczas obchodów Światowego Dnia Żywności.

Jak to się robi?
Dzięki tej umowie na Warmię trafi kontener wyposażony w zaawansowany system hydroponiczny, który zamiast w glebie pozwala uprawiać rośliny w wodzie wzbogaconej o niezbędne składniki odżywcze. W tym systemie korzenie roślin zanurzone są w wodzie lub osadzone w specjalnych materiałach, takich jak wełna mineralna czy keramzyt, co pozwala kontrolować poziom wilgoci i zapewnia swobodny dostęp powietrza, niezbędnego dla rozwoju korzeni. To rewolucja w sposobie produkcji żywności. Hydroponika to sposób uprawy roślin bez ziemi, w którym rośliny otrzyują wszystkie niezbędne składniki odżywcze w formie roztworu.

— Zamówiony przez nas kontener właśnie wyruszył z Korei Południowej. Przybędzie drogą morską. Na miejsce powinien dotrzeć na początku lutego — zapowiada Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie.

W nim, na małej powierzchni, będą uprawiane sałata, szpinak, jarmuż i pietruszka na potrzeby kuchni prowadzonych przez organizację. To jednak nie wszystko.

— Chcielibyśmy trochę wykorzystać ten kontener z uprawą do badań i współpracy z jednostkami naukowymi. Chcielibyśmy sprawdzić, jak to wygląda, jakie wartości mają te rośliny, jakie są czasy np. ich wegetacji — dodaje prezes Banku Żywności.

Energooszczędne i ekologiczne
Hydroponiczna uprawa roślin stanowi istotną alternatywę dla tradycyjnych metod produkcji żywności, w związku z którymi coraz bardziej trzeba mierzyć się z wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska.

Kontener będzie zasilany energią pochodzącą z farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na terenie magazynu Banku Żywności w podolsztyńskim Wadągu, co znacznie ograniczy koszty eksploatacji i wpłynie pozytywnie na środowisko. Energooszczędne, ekologiczne rozwiązanie nie jest jednak jedyną innowacją. Cube Farm przez dwa lata będzie monitorować postępy Banku Żywności w zakresie hydroponicznej uprawy roślin za pomocą systemów elektronicznych, co pozwoli na precyzyjną kontrolę warunków i dostosowywanie środowiska uprawy do potrzeb roślin. Całe przedsięwzięcie kosztuje około 200 tys. zł.

Czy inwestycja w alternatywną uprawę roślin skończy się na jednym kontenerze?

— Po wstępnych rozmowach prowadzonych ze stroną koreańską zadeklarowaliśmy chęć zakupu kolejnego takiego kontenera. Jednak ze względu na wysokie koszty na razie skupimy się na tym, który został do nas wysłany. Zobaczymy, jak się sprawdzi — stwierdził prezes Borowski.

Nowy magazyn żywności w Wadągu został uruchomiony w sierpniu 2024 roku. Posiada w pełni przygotowaną do profesjonalnego przechowywania i dystrybucji żywności infrastrukturę oraz odpowiednie zaplecze socjalne. Rampa jest przystosowana do odbioru żywności z dużych samochodów ciężarowych, magazyn ma dwie chłodnie i mroźnię, której do tej pory Bank Żywności nie posiadał. W magazynie wyodrębniono także 150 m kw. przestrzeni biurowej. Obiekt posiada również regały, które umożliwią przechowywanie większej ilości żywności. Budowa magazynu była możliwa dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał na ten cel 4 mln zł. Jednak oprócz pieniędzy ważna była również przychylność powiatowych i gminnych władz, które wspierały budowę obiektu oraz pomogły znaleźć odpowiednią dla inwestycji działkę.


Bank Żywności w Olsztynie specjalizuje się w pozyskiwaniu żywności i jej dystrybucji wśród potrzebujących mieszkańców Warmii i Mazur. W 2023 roku olsztyński Bank Żywności przekazał potrzebującym 1100 ton żywności, wspierając przy tym 240 organizacji z regionu. Organizuje i współorganizuje wiele akcji. Rok temu jedną z nich był Jarmark Świąteczny. — W tym roku 24 grudnia organizujemy wigilię dla samotnych osób — informuje prezes Marek Borowski.

Grzegorz Szydłowski