100 lat temu powstał Korpus Ochrony Pogranicza. Z tej okazji w Olsztynie zorganizowano koncert

2024-12-20 15:30:21(ost. akt: 2024-12-20 15:22:00)

Autor zdjęcia: Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna

Z okazji 100-lecia utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza w stolicy Warmii i Mazur odbył się specjalny koncert poświęcony tej symbolicznej rocznicy.
Aula widowiskowo-konferencyjna w Olsztynie gościła Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej. Koncert był częścią cyklu wydarzeń wpisanych w obchody jubileuszu powołania KOP, odbywających się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. Na widowni uroczystego koncertu patriotycznego zasiedli funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej wraz z rodzinami oraz zaproszeni goście.

Zgromadzonych gości przywitali gospodarze wydarzenia: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Radosław Król, Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Daniel Wojtaszkiewicz.

Komendant oddziału, w swoim w wystąpieniu podkreślił: „że jako funkcjonariusze Straży Granicznej, spadkobiercy kultury, tradycji i wartości żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dbamy o to, by pamięć o Nich nie umarła. Koncert z okazji jubileuszu 100-lecia powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, to wyraz oddania czci, szacunku tym Wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w ochronie granic Polski, po to byśmy mogli żyć w suwerennym i niepodległym kraju”.

Podczas koncertu, Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod batutą ppłk. SG Leszka Mieczkowskiego oraz wyjątkowo ciekawej narracji polskiego aktora teatralnego, filmowego i dubbingowego Dariusza Kowalskiego, zabrała nas w niezwykłą muzyczną podróż w przeszłość po kartach polskiej historii, prezentując utwory patriotyczne oraz żołnierskie.

100 lat temu powołano do życia Korpus Ochrony Pogranicza – formację wojskową, która w szczególny sposób zapisała się na kartach polskiej historii. Jej dzielni żołnierze stali na straży granic II Rzeczpospolitej i umierali w imię wolności. Współczesna Straż Graniczna czuje się odpowiedzialna za podtrzymywanie pamięci o ludziach i wydarzeniach tamtych czasów. KOP stał się dla nas niedoścignionym wzorem, a przede wszystkim nośnikiem najszlachetniejszych wartości, które dziś stanowią etos każdego funkcjonariusza.

Koncert zorganizowano za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. dyw. SG Roberta Bagana, a także dzięki wsparciu funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy SG przy W-MOSG w Kętrzynie.