Bezprawne działania PKW wobec PiS. Prof. Piotrowski: Prezydent powinien interweniować

2024-12-18 09:41:33(ost. akt: 2024-12-18 09:47:13)

Autor zdjęcia: PAP/Jakub Kamiński

Konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski w programie „#Michał Rachoń. Jedziemy” na antenie TV Republika podkreślił, że prezydent powinien odwołać Państwową Komisję Wyborczą, jeśli otrzyma uzasadniony wniosek od uprawnionego podmiotu. Decyzję uzasadnił naruszeniami prawa przez PKW oraz potrzebą przeciwdziałania konsekwencjom, takim jak odmowa finansowania partii politycznych biorących udział w wyborach. Obecny skład PKW reprezentuje większość parlamentarną, co zdaniem eksperta wymaga reakcji zgodnej z konstytucją.
11 grudnia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uwzględniła skargę PiS na decyzję PKW, która odrzuciła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego tej partii za wybory z 2023 r. Rzecznik SN Aleksander Stępkowski zaznaczył, że PKW musi teraz przyjąć to sprawozdanie. Podobne stanowisko wyrazili również inni prawnicy.

PKW nie podjęła w poniedziałek (16 grudnia) decyzji w sprawie sprawozdania finansowego komitetu PiS, odraczając obrady do czasu wyjaśnienia statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oraz jej sędziów przez władze konstytucyjne.

Decyzję PKW skomentował w programie „#Michał Rachoń. Jedziemy” prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista. Stwierdził, że PKW przekroczyła swoje ustawowe uprawnienia, ponieważ nie ma podstaw prawnych do kwestionowania orzeczeń SN ani statusu jego izby. Podkreślił, że Kodeks wyborczy wymaga od PKW niezwłocznego przyjęcia sprawozdania finansowego zgodnie z wytycznymi SN.

Dodał, że brak decyzji ze strony PKW "stwarza zagrożenie dla procesu wyborczego". Wyraził również opinię, że członkowie PKW powinni zostać odwołani.

— Odmowa finansowania partii politycznej uczestniczących w tym procesie wyborczym, a także inne konsekwencje związane z naruszaniem prawa przez PKW, to wszystko wymaga, by prezydent Państwową Komisję Wyborczą w tym składzie, w jakim ona w tej chwili reprezentuje większość parlamentarną, odwołał na uzasadniony wniosek podmiotu wskazującego, jak mówi konstytucja. [...] Większość sejmowa musi się na to zdecydować. Musi podjąć decyzję, czy chce wyborów prezydenckich, czy respektuje konstytucję, czy chce destabilizacji życia w kraju i czy chce stworzyć zagrożenie dla suwerenności, niepodległości państwa – oznajmił.

Profesor zaznaczył, że jeśli PKW narusza prawo, ignoruje przepisy Kodeksu wyborczego i przypisuje sobie kompetencje, których nie posiada, można oczekiwać dalszych niezgodnych z prawem działań. Podkreślił, że skład PKW, który akceptuje takie działania, stwarza zagrożenie dla procesu wyborczego.

Dodał, że aby prezydenckie wybory mogły odbyć się zgodnie z konstytucją i Kodeksem wyborczym, konieczna jest PKW respektująca prawo. Jego zdaniem obecni członkowie komisji, będący nominantami partyjnymi, realizują interesy partii, które ich powołały, zamiast kierować się zasadami prawa. Wskazał też, że brak szacunku dla konstytucji oznacza lekceważenie zasady suwerenności narodu, fundamentalnej dla państwa.

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl