Olsztyńskie starostwo – urząd otwarty na osoby ze specjalnymi potrzebami

2024-12-17 19:01:48(ost. akt: 2024-12-17 14:45:21)

Autor zdjęcia: arch. GO

– Praktycznie jesteśmy już urzędem w pełni dostępnym dla klientów z niepełnosprawnościami – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – Dzięki kolejnym inwestycjom stajemy się „technologicznym” liderem w tworzeniu urzędu otwartego, przyjaznego dla każdego mieszkańca powiatu olsztyńskiego.
Przy wejściu do budynku Starostwa Powiatowego w Olsztynie od strony parkingu przy ul. Kopernika na początku grudnia oddana została do użytku nowa, funkcjonalna i ekologiczna winda. Wykorzystuje technologię energooszczędnego napędu, oświetlenie ledowe oraz funkcje stand-by napędu, oświetlenia i sygnalizacji. Jest cyfrowy układ sterowania i system awaryjnego uwalniania osób. Dostosowane są także poręcze, a podłoga została wyłożona wykładziną antypoślizgową.

Na ścianach przeciwnych do drzwi wejściowych wiszą duże lustra, umożliwiające osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim sprawdzenie, czy za jej plecami nie znajduje się żadna przeszkoda i czy może bezpiecznie opuścić kabinę. Sygnalizacja optyczna i dźwiękowa umożliwia łatwą identyfikację windy zarówno osobom niesłyszącym, jak i niewidzącym. Panel sterujący w kabinie znajduje się na wysokości 80-120 cm nad podłogą. Nie brakuje oznaczeń dotykowych dla osób niewidomych lub słabowidzących. Jednocześnie windą może jechać 13 osób.

Urząd zadbał też o dostępność od strony wejścia głównego od strony pl. gen. J. Bema. Tu została zamontowana platforma przyschodowa. Wznosi się na wysokość 5 stopni. Jest zautomatyzowana – posiada samodzielnie unoszone rampy najazdowe i ramiona zabezpieczające, automatycznie też się składała. Jej udźwig to 250 kg.

W ostatnim czasie w starostwie powiatowym zostały też zamontowane znaczniki ToTuPoint.

— W sumie jest ich 11. Ta ilość w pełni umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym poruszanie się po urzędzie. Znaczniki przekazują wyczerpujące informacje dotyczące budynku, miejsca, w którym osoba się znajduje, a także nawigację po urzędzie — wymienia starosta olsztyński.

Dwa znaczniki umieszczone są nad głównymi wejściami, następne są na parterze – jeden nad toaletą dostosowaną do osób z niepełnosprawnością, a drugi nad windą. Na pierwszym piętrze znaczniki znajdują się nad windą, nad wejściem do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz nad pokojem 126, gdzie przyjmowane są wnioski do orzeczeń o niepełnosprawności. Znacznikiem opatrzone są również mapy tyflograficzne, które umieszczone zostały na wszystkich trzech piętrach.

— To najnowocześniejsze rozwiązania komunikacyjno-informacyjne, które są dostępne. Oprócz nas wykorzystują je w Olsztynie tylko cztery duże instytucje. Wszystkich znaczników jest 93, z czego aż 86 należy do UWM. Starostwo znalazło się więc na drugim miejscu — dodaje A. Abako.

Od ponad roku w olsztyńskim Starostwie przy placu Bema funkcjonują już pętle indukcyjne, tyflomapy, ścieżki z prowadnicami, oznaczenia w alfabecie Braille’a i wiele innych drobnych rozwiązań, które czynią urząd miejscem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnościami. Do ich potrzeb dostosowana została również oficjalna strona urzędu: powiat-olsztynski.pl. Urząd zadbał też o komunikację – kilku pracowników zostało przeszkolonych w zakresie posługiwania się polskim językiem migowym.