Policjant z Olsztyna z prestiżowym wyróżnieniem. Został Wolontariuszem Roku

2024-12-21 13:00:51(ost. akt: 2024-12-20 15:25:27)

Autor zdjęcia: KMP w Olsztynie

To wyróżnienia dla wyjątkowych ludzi, którzy swoją bezcenną pracą zmieniają świat na lepsze. Choć nie robią tego dla rozgłosu, bycie docenionym zawsze jest miłe. Za nami Forum Wolontariatu, w którym wiodącą rolę odegrał policjant ze stolicy Warmii i Mazur.
24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Pomagać można zawsze i wszędzie. Najlepiej wie o tym st. asp. Leszek Jacznik z Posterunku Policji I Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, autor projektu, „Paczka z dzielnicy”, który działa od 2017 roku. Jako policjant pierwszego kontaktu - dzielnicowy zna problemy i potrzeby mieszkańców swojego rejonu służbowego. Policjant wciela się w rolę Świętego Mikołaja i wraz z całym sztabem pomocników przekazuje paczki dla najbardziej potrzebujących rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Z roku na rok akcja nabiera rozpędu, a zasięgiem obejmuje już nie tylko rejon służbowy, ale i cały Olsztyn, a udział w niej bierze coraz więcej darczyńców.

Ale to nie wszystko, zaangażowanie policjanta w pomoc innym to także wiele innych działań.

"Proszę mi wybaczyć, że ośmielam się napisać, aby w ten sposób z całego serca podziękować Panu asp. Leszkowi Jacznikowi za pomoc, kiedy byłam w trudnej sytuacji. Mam już 84 lata, a do tej pory nie spotkałam się z tak życzliwym, dobrym i uczynnym policjantem” – takie słowa w swoim liście do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie skierowała pewna 84-latka.

Dotyczyły one policjanta, który nie po raz pierwszy swoją postawą udowodnił, że doskonale, na czym polega służba na rzecz innych. Pokazał też przykład na to, że nie powinno się przechodzić obojętnie obok osób, które z różnych względów znalazły się w trudnej sytuacji.

84-letnia mieszkanka Olsztyna, szukając pomocy dla swojego niepełnosprawnego syna, zwróciła się do dzielnicowego, asp. Leszka Jacznika. Mężczyzna wymagał całodobowej opieki, a jego matka nie wiedziała, gdzie szukać wsparcia. Asp. Jacznik natychmiast podjął działania, odwiedził mężczyznę i pomógł zorganizować opiekę przez MOPS oraz zaproponował, by mężczyzna przeprowadził się do matki, gdzie łatwiej będzie mu zapewnić pomoc. Pomógł także w załatwieniu transportu medycznego i łóżka rehabilitacyjnego.

Dzięki inicjatywie dzielnicowego mężczyzna otrzymał wsparcie finansowe na rehabilitację z funduszu pomocowego GDDKiA, gdzie przepracował 30 lat. Obecnie rodzina jest razem, a mężczyzna otrzymuje opiekę od MOPS-u, lekarzy i matki.

Dodatkowo podczas jednej z akcji st. asp. Leszek Jacznik odwiedził pewną rodzinę w jednym z olsztyńskich mieszkań. Oprócz paczek żywnościowych, po zapoznaniu się z trudną sytuacją rodzinną, obiecał jeszcze jeden prezent. Jego oddanie było wyjątkowe, bowiem charytatywnie wyremontował całe mieszkanie starszej pani, która samotnie wychowuje 10-letnią siostrzenicę. Zakasał rękawy, zebrał wolontariuszy, pozyskał środki i odmienił im życie. Zapewnił obu paniom nie tylko nowe meble i sprzęt. Zadbał także o to, by dziesięciolatka mogła wyjechać na wakacje, po powrocie z których czekały na nią opłacone treningi sportowe i strój niezbędny do dyscypliny którą uprawia.

Fot. UM Olsztyna

Policjant z wielkim sercem został dostrzeżony w Polsce. Podczas Gali Wolontariatu, gdzie zostali wyróżnieni wyjątkowi ludzie, którzy swoją bezcenną pracą zmieniają świat na lepsze, został nagrodzony również on. To był finał ogólnopolskiego etapu konkursu na Wolontariusza oraz Koordynatora Roku Korpusu Solidarności 2024.

Główny laur trafił właśnie do olsztyńskiego policjanta, Leszka Jacznika, któremu przypadło w udziale ex aequo I miejsce w konkursie Wolontariusz Roku. W poprzednim roku został w Olsztynie uhonorowany statuetką Ludzie Dobrej Woli.

— Dzięki konkursowi możemy przekonać się jak różnorodny i wartościowy jest wolontariat. Za jego pośrednictwem pokazywana jest praca wolontariuszek i wolontariuszy, a także koordynatorek i koordynatorów wolontariatu, którzy na co dzień zarządzają wolontariatem, wspierają społeczników i pomagają im dokonywać właściwych wyborów w podejmowaniu aktywności wolontariackiej — czytamy na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

Nagrody zostały przyznane podczas Forum Wolontariatu, które odbyło się w Warszawie w Teatrze Capitol.

ga