Młodzi pamietają
2024-12-12 12:29:21(ost. akt: 2024-12-13 12:07:58)
W IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie odbyła się uroczystość upamiętniająca 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, kombatanci, przedstawiciele władz miasta oraz oświatowych związków zawodowych.
Uroczysty apel pamięci, który odbył się w czwartek, 12 grudnia, w przeddzień 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, miał szczególny charakter. Podczas uroczystości uczniowie w poruszający sposób przypomnieli postać Marcina Antonowicza, absolwenta IV LO, który w 1985 roku zginął w oficjalnie nadal niewyjaśnionych okolicznościach po zatrzymaniu przez milicję.
Marcin, który zaledwie kilkanaście dni wcześniej rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej, przyjechał do Olsztyna, by upamiętnić pierwszą rocznicę porwania i bestialskiego zamordowania przez funkcjonariuszy SB błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Marcin, który zaledwie kilkanaście dni wcześniej rozpoczął studia na Politechnice Gdańskiej, przyjechał do Olsztyna, by upamiętnić pierwszą rocznicę porwania i bestialskiego zamordowania przez funkcjonariuszy SB błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.
Zabrany przez ZOMO do policyjnego pojazdu, został niedługo potem znaleziony w ciężkim stanie. Zmarł po kilku dniach, a jego pogrzeb stał się jedną z największych manifestacji antykomunistycznych, jakie odbyły się w Olsztynie.
Uczniowie IV LO przygotowali spektakl słowno-muzyczny upamiętniający absolwenta szkoły. Mocno wybrzmiały słowa poetów, m.in. Zbigniewa Herberta z utworu „Przesłanie Pana Cogito”.
Uroczystość zorganizowana w IV LO była także okazją do przypomnienia tragicznych wydarzeń sprzed 43 lat, kiedy to został zdławiony ruch Solidarności, a komunistyczne władze wprowadziły stan wojenny, obejmując represjami tysiące działaczy NSZZ „Solidarność”. Nie brakło wspomnień i poruszających słow.
W uroczystości wzięli udział m.in. Jerzy Szmit, były opozycjonista i uczestnik podziemnych struktur Solidarności; Kazimierz Rochowicz, aktywny działacz opozycyjny na terenie ówczesnego województwa olsztyńskiego; a także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, prokurator w stanie spoczynku Stefan Śnieżko, który jako jedyny prokurator w Polsce został internowany w stanie wojennym.
Podczas wydarzenia przypomniano o inicjatywie stypendialnej im. Marcina Antonowicza, powołanej przez Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym „Pro Patria”. Zapowiedziano kolejną edycję aukcji charytatywnej, która odbędzie się odbywała od tego roku właśnie w IV LO w Olsztynie. W poprzednich latach licytowano obrazy, rękodzieło oraz unikatowe przedmioty, a zebrane środki zasilały fundusz stypendialny, wspierając uzdolnioną młodzież z Warmii i Mazur.
W trakcie uroczystości ogłoszono wyniki Konkursu Wiedzy o PRL, zorganizowanego we współpracy z Delegaturą IPN. Laureatem pierwszego miejsca został Krzysztof Bielec z Uniwersyteckiego XII LO w Olsztynie. Konkurs miał na celu przybliżenie młodzieży realiów życia w czasach PRL oraz ukazanie mechanizmów funkcjonowania reżimu komunistycznego.
W uroczystości uczestniczył m.in. prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk, który podkreślił znaczenie edukacji historycznej i pielęgnowania pamięci o bohaterach tamtych czasów. Obecni byli także przedstawiciele związków zawodowych działających w oświacie, dyrektorzy wielu olsztyńskich liceów oraz przedstawiciele kuratorium. Nie zabrakło przedstawicieli Związku Sybiraków i naczelnika olsztyńskiej Delegatury INP, dr Karola Sacewicza.
— Pamięć o wydarzeniach sprzed lat jest fundamentem naszej tożsamości. Dzięki niej młode pokolenie może docenić wartość wolności i demokracji. Dlatego nasza szkoła stara się tę pamięć podtrzymywać — powiedział nam Tomasz Niedźwiecki, dyrektor szkoły.
Stanisław Kryściński
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez