Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie od nowego mostu na Kortówce dzieli.... szereg dokumentów

2024-11-28 12:00:00(ost. akt: 2024-11-28 09:44:17)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mostek, który łączy ul. Słoneczną z kampusem akademickim był kompletnie zniszczony. O jego stanie pierwszy raz informowaliśmy już kilka miesięcy temu. Mieszkańcy osiedla i studenci nie mają już możliwości przeprawy na drugą stronę, bo mostek zniknął, ale jak dowiedziała się Gazeta Olsztyńska, na budowę nowego trzeba będzie jeszcze poczekać.
Sprawa mostu na Kortówce ciągnie się już od wakacji, kiedy do redakcji Gazety Olsztyńskiej napisał zaniepokojony czytelnik.

— Z przejścia po mostku korzystali nie tylko mieszkańcy Osiedla Słoneczny Stok, którzy chodzili tamtędy do najbliższego sklepu po codzienne zaopatrzenie, lecz również duża część mieszkańców Olsztyna, którzy przyjeżdżali nad jezioro i spacery do lasu — opowiadał.

Powodem załamania było przewożenie ciężkiego sprzętu budowlanego firmy, która jeszcze przed olsztyńskimi juwenaliami remontowała parking w Kortowie.

Fot. Zbigniew Woźniak

Do sprawy wróciliśmy w październiku, kiedy do miasteczka akademickiego zawitali studenci. Wtedy mostek pozostawał w takim samym (lub nawet gorszym) stanie niż w wakacje, ale mimo to nadal korzystali z niego piesi.

Jak tłumaczył Norbert Kaczan, rzecznik prasowy UWM w Olsztynie, uniwersytet otrzymał od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Olsztynie decyzję z nakazem rozbiórki przeprawy. Dowiedzieliśmy się również, że uczelnia wystąpiła do Urzędu Miasta Olsztyna ze zgłoszeniem budowy tymczasowej kładki pieszej, jednak w tym zakresie pojawiły się pewne utrudnienia, m.in. ze względu na konieczność uzyskania zgody z Wód Polskich i niezgodność z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Kilka dni temu mostek zniknął, co znacząco utrudnia poruszanie się nie tylko studentów, ale także mieszkańców osiedla. Nasza redakcja zwróciła się z pytaniem do UWM, czy rozebranie mostku oznacza, że niedługo w tym miejscu stanie nowy, jednak jak wskazał nam rzecznik uczelni to nie będzie takie proste.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Jesteśmy obecnie na etapie podpisywania umowy na opracowanie programu funkcjonalno–użytkowego mostu wraz z jego koncepcją oraz opracowaniem operatu wodno–prawnego i uzyskaniem decyzji wodnoprawnej. Po opracowaniu w/w dokumentów i uzyskaniu zgody z Wód Polskich będzie możliwe zlecenie robót w formule zaprojektuj i wybuduj — wskazał Norbert Kaczan, rzecznik prasowy UWM w Olsztynie.