Dyskutowali o możliwości domów dla osadzonych
2024-11-27 18:30:00(ost. akt: 2024-11-27 14:34:22)
W Sądzie Okręgowym w Olsztynie odbyło się posiedzenie Warmińsko-Mazurskiej Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym. Tematem wiodącym spotkania było funkcjonowanie domów przejściowych dla osadzonych oraz współpraca różnych instytucji przy realizacji tego projektu.
Posiedzenie Warmińsko-Mazurskiej Rady Terenowej ds. Społecznej Readaptacji i Pomocy Skazanym odbyło się 22 listopada w sali konferencyjnej Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Posiedzenie Rady otworzył prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Rafał Jerka, witając serdecznie zaproszonych gości i prelegentów. W spotkaniu udział wzięli między innymi prezes Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Marek Nawrocki, sędziowie i kuratorzy Sądów Okręgowych w Olsztynie i Elblągu, a także liczni przedstawiciele służby więziennej, jak również przedstawiciele wojewody warmińsko-mazurskiego, Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, Policji, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Urzędu Miasta w Olsztynie, kuratorskiej służby sądowej, czy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.
Głównym tematem posiedzenia Rady były pilotażowe projekty penitencjarne, w szczególności funkcjonowanie domów przejściowych dla osadzonych oraz współpraca różnych instytucji przy realizacji tego innowacyjnego projektu. W tym miejscu należy wspomnieć, że w listopadzie br. został uruchomiony dom przejściowy przy Areszcie Śledczym w Olsztynie, który powstał w ramach projektu pn. "Pilotażowe kompleksy penitencjarne” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014 – 2021 w ramach Programu Operacyjnego "Sprawiedliwość”.
Nowo otwarty dom przejściowy w Olsztynie jest jedną z czterech tego typu placówek w Polsce. W obiekcie tym będą umieszczane osoby kończące odbywanie kary. Dom przejściowy to jednak nie tylko tymczasowe miejsce zakwaterowania. To przede wszystkim instytucja, która umożliwi osadzonym funkcjonowanie w warunkach zbliżonych do tych na wolności, zaoferuje wsparcie psychologiczne i socjalne oraz pomoże w aktywizacji zawodowej po opuszczeniu zakładu karnego.
Pierwszym z prelegentów był mjr Andrzej Bujkowski, kierownik Działu Terapeutycznego Aresztu Śledczego w Suwałkach, który wygłosił wykład pt. "Współpraca bilateralna pomiędzy polskim i norweskim więziennictwem na podstawie Programu Ambasadorów”. W swoim wystąpieniu opowiedział między innymi o uczestnictwie polskich i norweskich funkcjonariuszy służby więziennej we wspólnych szkoleniach i wymianie doświadczeń, a także implementacji rozwiązań norweskich do polskiego systemu penitencjarnego.
Z kolei por. Justyna Jachacy-Majewska, kierownik Readaptacji Społecznej w Areszcie Śledczym w Olsztynie wygłosiła wykład na pt. "Zasady funkcjonowania tzw. „domów przejściowych”. Funkcjonariuszka omówiła ideę i genezę powstania domów przejściowych, podkreślając, że głównym celem realizacji tego projektu jest dążenie do poprawy systemu penitencjarnego w Polsce.
Kolejnym prelegentem był Paweł Oleszkiewicz, zastępca Kuratora Okręgowego w Olsztynie oraz przewodniczący Komisji Legislacyjno-Prawnej Krajowej Rady Kuratorów, który wygłosił wykład pt. "Rola kuratora w funkcjonowaniu domów przejściowych”. Kurator Okręgowy zwrócił uwagę na to, że do zadań kurateli sądowej będzie należała nie tylko kontrola zachowania skazanych, ale również ich wsparcie merytoryczne w sprawach urzędowych i osobistych, z którymi przyjdzie im się mierzyć podczas pobytu w domu przejściowym. Wskazał także na trudności związane z brakiem przepisów wykonawczych dotyczących funkcjonowania domów przejściowych i umiejscowienia w nich kurateli w sposób pełny.
W drugiej części posiedzenia Rady pani sierżant sztabowa Joanna Manelska, asystent Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie wygłosiła wykład pt. "Realizacja ustawowych zadań Policji oraz współpraca z instytucjami rządowymi i pozarządowymi w zakresie pomocy i readaptacji społecznej”. Policjantka mówiła między innymi o konieczności współpracy różnych instytucji w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń.
Z kolei Beata Januszczyk – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie – w swoim wystąpieniu położyła główny akcent na aktywizację zawodową jako szansę na readaptację społeczną, w czym istotną rolę odgrywają właśnie powiatowe urzędy pracy.
Ostatnim z prelegentów była Justyna Karolak, kurator specjalista II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Elblągu, która wygłosiła wykład pt. "Współpraca międzyinstytucjonalna i jej realne znaczenie w readaptacji skazanych”. Pani Kurator mówiła o holistycznym podejściu do procesu readaptacji.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez