Debata z Seniorami w Janowcu Kościelnym

2024-11-18 07:00:00(ost. akt: 2024-11-17 14:11:51)

Autor zdjęcia: KPP Nidzica

Oszustwa internetowe, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacja Moja Komenda to tematyka debaty z seniorami, która odbyła się w Środowiskowym Domu Samopomocy w Janowcu Kościelnym. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ!”.
W czwartek (14 listopada), w Środowiskowym Domu Samopomocy w Janowcu Kościelnym odbyła się debata społeczna „Seniorze, nie daj się oszukać!”, która została przeprowadzona w ramach działań z cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ!”. W przedsięwzięciu zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Nidzicy w spotkaniu wzięli udział członkowie ŚDS w Janowcu Kościelnym, seniorzy z gminy Janowiec Kościelny oraz Pan Piotr Rakoczy Wójt Gminy Janowiec Kościelny wraz z Panią Sekretarz Gminy Moniką Ławicką, Pani Agnieszka Tarwacka Dyrektor ŚDS w Janowcu Kościelnym, Pani Marzena Ewa Radzymińska Kierownik GOPS w Janowcu Kościelnym, oraz Pan Cezary Szewczyk Dyrektor Banku Spółdzielczego w Janowcu Kościelnym, który wystąpił przed seniorami w roli prelegenta.

Z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy w debacie udział wzięli: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nidzicy mł. insp. Krzysztof Kunicki oraz dzielnicowa rejonu VI gminy Janowiec Kościelny Barbara Żelazna.

I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nidzicy mł. insp. Krzysztof Kunicki przywitał uczestników debaty i uzasadnił wybór tematu, a następnie Cezary Szewczyk przybliżył seniorom problematykę oszustw internetowych - ze szczególnym uwzględnieniem oszustwa „na pracownika banku”. Wskazał na co należy zwrócić uwagę, gdy podczas rozmowy telefonicznej osoba po drugiej stronie słuchawki podaje podaje się za pracownika banku, przestrzegał przed klikaniem w linki i oszustwami „na kod BLIK” oraz dodał, aby rozsądnie podchodzić do otrzymywanych wiadomości za pomocą różnych aplikacji i zabezpieczyć swoje dokumenty.

Następnie głos zabrała sierż. szt. Barbara Żelazna, która przybliżyła założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Następnie omówiła jak wygląda strona internetowa KMZB, a także w jaki sposób można zaznaczyć miejsce zagrożone. W swojej prelekcji poinformowała o sposobach kontaktowania się z policją dodając, że jednym z nich jest aplikacja „Moja Komenda”. Policjantka uczulała, że w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji Policji należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Po dyskusji, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Nidzicy dokonał podsumowania debaty, a seniorzy wypełnili ankiety mające na celu wypracowanie wniosków przydatnych do podejmowania skutecznych działań na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności oraz oraz otrzymali ulotki informacyjne poświęcone oszustwom.

kpp