Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

2024-11-17 09:00:00(ost. akt: 2024-11-15 14:54:49)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: GDDKiA Olsztyn

W trzecią niedzielę listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W Polsce główne uroczystości odbędą się 17 listopada w miejscowości Zabawa koło Tarnowa, m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”.
Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zainicjowany został przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku. Początkowo jako Europejski Dzień Pamięci, a od października 2005 r., po zaproszeniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ państw członkowskich i społeczności międzynarodowej, jako wydarzenie ogólnoświatowe.

Nadmierna prędkość, brawura, pośpiech, lekkomyślność – to jedne z przyczyn niebezpiecznych i często tragicznych zdarzeń, w wielu przypadkach zakończonych kalectwem lub śmiercią.

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego po raz kolejny GDDKiA przypomina o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach w ruchu drogowym.

Podkreślano już wielokrotnie - drogi to nie prywatne tory wyścigowe i muszą być wykorzystywane przez użytkowników zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. To kierowcy mają największy wpływ na bezpieczeństwo na drodze. 

Dla prowadzących pojazdy rozpoczął się szczególnie trudny okres jesienno-zimowy, w którym zmienna pogoda w znaczący sposób utrudnia bezpieczne kierowanie autem. Wilgotna nawierzchnia i niższa temperatura – w takich warunkach droga hamowania znacząco się wydłuża.

Znaki ograniczenia prędkości wskazują wartość maksymalną, jaka obowiązuje na danym odcinku. Na drodze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Dlatego pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panującej aury, jak również natężenia ruchu.    

GDDKiA apeluje o przestrzeganie przepisów drogowych oraz szacunek wobec innych użytkowników dróg.  Z roku na rok przybywa w Polsce bezpiecznych, dwujezdniowych dróg. Niestety, za sprawą brawurowej jazdy kierowców czy też braku utrzymywania odpowiedniego odstępu pomiędzy pojazdami, wciąż zdarzają się kolizje i wypadki.

Rządowe inwestycje realizowane przez GDDKiA – zarówno budowa nowych dróg oraz bieżące utrzymanie obecnej sieci – przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników. Nowoczesne trasy szybkiego ruchu, obwodnice miast oraz stały monitoring i korekty infrastruktury w miejscach, gdzie często dochodzi do zdarzeń drogowych – to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo kierowców.

Mimo to, będąc uczestnikiem ruchu drogowego, cały czas należy zachowywać szczególną ostrożność. Chwila nieuwagi, nieznaczne przekroczenie prędkości, krótka rozmowa przez telefon na przejściu dla pieszych, a konsekwencje mogą pozostać na całe życie.