Warszawa gospodarzem konferencji o odbudowie Ukrainy
2024-11-14 09:29:21(ost. akt: 2024-11-14 06:30:29)
W środę w centrum wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie rozpoczęła się 4. międzynarodowa wystawa i konferencja Rebuild Ukraine Construction & Energy. Dwudniowe wydarzenie ma na celu przedstawienie i zjednoczenie rządowych, międzynarodowych i społecznych inicjatyw oraz prezentację ofert odbudowy i rozwoju ukraińskich miejscowości dotkniętych wojną.
Tegoroczna edycja konferencji i wystawy na rzecz odbudowy Ukrainy przyciągnęła ponad 600 przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych, funduszy inwestycyjnych i prywatnych przedsiębiorców. Zgromadziła 538 wystawców z 32 krajów i 17 wspólnot terytorialnych z Ukrainy, którzy zaprezentowali swoje projekty inwestycyjne.
Głównymi celami przedsięwzięcia jest przyciągnięcie międzynarodowych funduszy na rzecz wsparcia ukraińskich społeczności, pomoc ukraińskim firmom energetycznym w odbudowie obiektów infrastruktury krytycznej, promowanie atrakcyjności inwestycyjnej miast i regionów Ukrainy.
Pawilonom i stoiskom ukraińskich miast oraz resortów towarzyszą debaty panelowe, poświęcone kluczowym zagadnieniom związanym z odbudową kraju po wojnie. Nacisk kładziony jest na współpracę międzynarodową, integrację z UE, wprowadzenie innowacji i odnawialnych źródeł energii oraz zasad zrównoważonego rozwoju.
Pierwszym panelem dyskusyjnym, który otworzył konferencję-wystawę, był międzyrządowy briefing prasowy na temat perspektyw ukraińskiej energetyki, która obecnie szykuje się na zmasowane rosyjskie ostrzały.
Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko zauważył, że Rosja codziennie terroryzuje infrastrukturę krytyczną Ukrainy pociskami rakietowymi i dziesiątkami dronów, co sprawia, że wyzwania dla ukraińskiego sektora energetycznego już są bez precedensu.
Zauważył, że większa część zasług za utrzymanie stabilnego poziomu mocy wytwórczych energii należy się pracownikom branży, którzy każdego dnia wykonują swoje obowiązki mimo ogromnego ryzyka. Wskazał, że jeden z ostrzałów spowodował utratę 9 gigawatów mocy w systemie energetycznym. Pomimo znaczących strat, udało się go niezwłocznie naprawić dzięki wysiłkom energetyków. Minister odznaczył, że w tym roku resort podchodzi do wyzwań z bagażem doświadczeń w zakresie zarządzania kryzysami, wyższym poziomem wsparcia ze strony partnerów i z ich większą wiarą w zdolność Ukrainy do przetrwania tej trudnej zimy. Hałuszczenko podziękował krajom partnerskim i Polsce za pomoc i zauważył, że bez ich wsparcia utrzymanie tej branży, która jest postrzegana przez Ukraińców jako jedna z linii obrony przed rosyjską agresją, byłoby niemożliwe.
Minister funduszy i polityki regionalnej RP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, podkreśliła, że „Polska nadal stoi w tym samym miejscu od samego początku wojny, zdecydowanie wspierając Ukrainę, ratując uchodźców przed rosyjskim terrorem i popierając ukraińskie aspiracje do stania się pełnoprawnym członkiem UE”.
Według niej polskie firmy już teraz wyróżniają się bogatym doświadczeniem we współpracy z ukraińskimi firmami i instytucjami, a Polska jest jednym z nielicznych krajów, który opracował specjalne mechanizmy finansowe i legislacyjne, mające na celu ułatwienie procesu współpracy między stronami.
Minister przemysłu Wielkiej Brytanii Sarah Jones zauważyła, że osiągnięcie pokoju na Ukrainie wymaga determinacji i woli wszystkich sojuszników kraju ogarniętego wojną. Przyznała, że tylko z ich pomocą zmodernizowana i nowoczesna gospodarka Ukrainy w przyszłości będzie mogła stać się gwarantem gospodarczego bezpieczeństwa kraju, tak samo jak Siły Zbrojne Ukrainy obecnie są gwarancją jej fizycznego bezpieczeństwa.
Szef norweskiego resortu energii Norwegii Terje Aasland stwierdził, że udział jak największej liczby krajów we wspieraniu Ukrainy ma duże znaczenie. "Potrzebujemy strategii, współdziałania, połączenia prywatnej inicjatywy i silnego przemysłu, ponieważ wszystko wskazuje na to, że ta wojna szybko się nie skończy" - wskazał.
"Jestem tu, aby potwierdzić nasze zaangażowanie we wspieranie Ukrainy. Będziemy to robić tak długo, jak to będzie konieczne, bo ta walka jest również naszą walką" - podsumował.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministerstwa Energii Ukrainy oraz przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju Gmin, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy, Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, Amerykańskiej Izby Handlowej na Ukrainie oraz kluczowych ministerstw krajów partnerskich UE.
Międzynarodowa konferencja i wystawa Rebuild Ukraine Construction & Energy potrwa do 14 listopada w warszawskim Centrum Targowo-Kongresowym EXPO XXI.
red./PAP
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez