Mazowsze polskim liderem w produkcji sadowniczej i mlecznej
2024-11-12 15:33:50(ost. akt: 2024-11-12 15:37:44)
W ubiegłym roku blisko połowa owoców zebranych z polskich drzew pochodziła z Mazowsza. Nasz region jest także krajowym liderem w hodowli drobiu i produkcji mleka. GUS przedstawił dane za 2023 rok, z których wynika, że województwo mazowieckie jest jednym z czołowych producentów żywności w Polsce.
Rolnictwo to ważny sektor gospodarki Mazowsza. Nasz region mimo niskiej jakości gruntów rolnych jest liczącym się producentem żywności w skali całego kraju. Nasi rolnicy wyspecjalizowali się w produkcji owoców, warzyw, mięsa i mleka. W 2023 roku co drugi owoc zebrany z drzewa i co czwarta szklanka mleka pochodziły z Mazowsza. Województwo mazowieckie zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem hodowli drobiu, a chów bydła to blisko dwadzieścia procent krajowego pogłowia tych zwierząt.
- Ostatnie dane GUS pokazują, że nasz region dominuje w produkcji rolnej. Co drugie jabłko w Polsce pochodzi z Mazowsza, a nasze paprykowe zagłębie w okolicach Radomia dostarcza największą ilość tego warzywa w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Nasi rolnicy zdobywają nagrody w licznych krajowych i europejskich konkursach i nie tylko dbają o tradycję, ale stale rozwijają oraz modernizują produkcję rolną i zwierzęcą - podkreślił marszałek Adam Struzik.
Produkcja rolna na Mazowszu - największym regionie w Polsce, jest mocno zróżnicowana w poszczególnych obszarach województwa. Centralna i południowo-zachodnia część regionu wyspecjalizowała się w sadownictwie i uprawie warzyw, hodowla drobiu przeważa na północnym zachodzie regionu, natomiast w mleczarstwie wyspecjalizowała się część północno-wschodnia. Jak podaje GUS największą wydajność w tym obszarze osiągają powiaty: ciechanowski, ostrołęcki, mławski i siedlecki. Natomiast powiaty grójecki, radomski i garwoliński specjalizują się w produkcji sadowniczej.
- Przestrzeń rolnicza w naszym województwie jest nie tylko zróżnicowana pod kątem produkcji, ale ulega ciągłym przemianom, także w związku ze zmianami klimatycznymi, których coraz intensywniej doświadczamy. Samorząd Mazowsza konsekwentnie wspiera naszych rolników w ich działaniach i inwestycjach, zarówno w rolniczą infrastrukturę - drogi dojazdowe do gruntów rolnych, jak i proekologiczne rozwiązania - choćby zbiorniki retencyjne czy melioracje wodne - stwierdziła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
W ubiegłym roku tereny wiejskie stanowiły ponad dziewięćdziesiąt trzy procent powierzchni województwa mazowieckiego i były zamieszkiwane przez ponad trzydzieści pięć procent populacji Mazowsza. Podobną strukturę powierzchni w podziale na tereny miejskie i wiejskie mają województwa zachodniopomorskie, lubuskie, łódzkie i świętokrzyskie.
Publikacja Głównego Urzędu Statystycznego to XVI edycja raportu "Rolnictwo województwa mazowieckiego na tle kraju i pozostałych województw w 2023 roku”. Coroczne opracowanie prezentuje aktualny stan rolnictwa województwa mazowieckiego i obraz wsi mazowieckiej na tle Polski i pozostałych województw.
mazovia.pl/red.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez