Ponad dziesięciometrowa flaga Polski wyniesiona przez Podkarpackie Centrum Innowacji

2024-11-11 09:41:40(ost. akt: 2024-11-11 09:47:37)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Ogromna biało-czerwona flaga powiewa od rana w poniedziałek nad Rzeszowem. Na wysokość 50 metrów wyniósł ją balon stratosferyczny w ramach obchodów Święta Niepodległości w regionie. Balon wraz z dziesięciometrową flagą będzie można oglądać do zmierzchu.
Inicjatorem tej nietypowej formy celebracji święta jest Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI), a sygnał do wzniesienia ponad dziesięciometrowej flagi dał w poniedziałek rano marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Zwrócił uwagę, że w dzień, kiedy świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości i pamiętamy o trudnej przeszłości, musimy także pamiętać o obecnych czasach, w których żyjemy.

— Też czasach trudnych, w czasach, które są wyzwaniami. Dziś tym czynem przyłączamy się do działań patriotycznych na ten czas, na ten moment — powiedział marszałek dając sygnał do wyniesienia na wysokość flagi. Wydarzeniu towarzyszyła gęsta mgła, która z czasem zaczęła ustępować.

— Biało czerwona flaga, wyniesiona na wysokość, chociaż we mgle, ale będzie się powoli odsłaniała, będzie się wynurzała z tej mgły przez cały dzień i będzie na pewno dużą atrakcją, a także przypomnieniem, że każdy na nas tego dnia powinien robić rzeczy, które będą przypominały o wolności, niepodległości naszej ojczyzny — dodał Ortyl.

Michał Mielniczuk z PCI zaznaczył, że wydarzenie jest wyrazem hołdu dla wszystkich pokoleń walczących o odzyskanie niepodległości, „ale spoglądamy też w przyszłość z nadzieją, licząc na to, że rozwój gospodarczy spowoduje pewnego rodzaju odporność, która zapewni nam niepodległość na kolejne lata”.

Wyniesienie flagi było możliwe dzięki zaangażowaniu grupy Supercluster, której projekt związany z przygotowaniem misji stratosferycznych, zajął 2. miejsce podczas pierwszej podkarpackiej edycji hackathonu NASA Space Apps Challenge w 2021 r.

Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) powstało w wyniku współpracy samorządu województwa podkarpackiego, Komisji Europejskiej i ministerstwa rozwoju w ramach inicjatywy Catching-up Regions. Zajmuje się m.in. promocją i wykorzystaniem osiągnięć naukowych w gospodarce.

Źródło: PAP