Uroczyste odsłonięcie popiersia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego [ZDJĘCIA]

2024-11-09 16:00:24(ost. akt: 2024-11-22 09:12:32)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mieszkańcy Olsztyna wzięli udział w uroczystym odsłonięciu popiersia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Sam cokół przygotowany był od kilku tygodni, a popiersie ukończono niedawno.
W sobotę (9 listopada) o godz. 12 odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika-monumentu. Uroczystej mszy św. przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński.

Cokół, na którym od czwartku (31 października) już w pełnej krasie stoi popiersie Prymasa Tysiąclecia, ma szczególną lokalizację, u zbiegu ulic Wilczyńskiego i Krasickiego. Obie noszą imiona wielkich biskupów warmińskich, którzy odcisnęli swoje piętno na losie całego regionu, ale i kraju.

Fot. Zbigniew Woźniak

Inicjatywa budowy pomnika wyszła od Stowarzyszenia „Pro Patria”. Wartość całego projektu wyniosła 120 tys. złotych, z czego koszty wykonania popiersia pokrył Instytut Pamięci Narodowej, a stowarzyszenie zobowiązało się do finansowania postumentu i fundamentu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Bł. kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, to jedna z najważniejszych postaci w historii Kościoła katolickiego w Polsce. Jego niestrudzone działanie na rzecz wiernych i nieugięta postawa wobec reżimu komunistycznego przyniosły mu wielki szacunek nie tylko wśród katolików, ale także w całym społeczeństwie. Był duchowym przywódcą, ale także obrońcą wolności i godności człowieka, który z odwagą sprzeciwiał się próbom ateizacji i laicyzacji polskiego społeczeństwa przez władze PRL.

Fot. Zbigniew Woźniak

Internowany przez komunistów (1953-1956), m.in. w Stoczku Klasztornym na Warmii, przygotował treść Ślubów Jasnogórskich Narodu. W czasie uwięzienia napisał słynne „Zapiski więzienne”, które są świadectwem głębokiej wiary i miłości do ojczyzny. Przez wielu był nazywany interrexem i za niego uważany.