Lekarze z Olsztyna zdobyli uznanie za innowacyjne metody leczenia szwów czaszkowych

2024-11-09 16:00:35(ost. akt: 2024-11-08 15:05:00)

Autor zdjęcia: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Lekarze ze szpitala dziecięcego w Olsztynie mogą pochwalić się dużymi umiejętnościami w leczeniu kraniosynostoz, czyli przedwczesnym zarośnięciu szwów czaszkowych. Za opracowanie projektu w tym zakresie zyskali uznanie w specjalnym konkursie.
W ramach siódmej edycji ogólnopolskiego konkursu "Zdrowa Przyszłość - Inspiracje" zespół interdyscyplinarny Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie wziął udział w kategorii ""Innowacje w szpitalu - medycyna - nowatorskie metody leczenia".

Zespół w składzie: dr n. med. Patrycja Larysz, specjalistka neurochirurgii, prof. dr hab. n. med. Dawid Larysz, lek. med. Małgorzata Koszowska oraz lek. Sebastian Radziak opracowali projekt o nazwie "Innowacyjne małoinwazyjne endoskopowe leczenie kraniosynostoz z zastosowaniem przedoperacyjnego planowania w wirtualnej rzeczywistości i zindywidualizowanych sprężyn dystrakcyjnych".

Kraniosynostoza to wada wrodzona polegająca na przedwczesnym zarośnięciu szwów czaszkowych, które zaburzają prawidłowy rozwój czaszki. Jest ona szczególnie niebezpieczna w pierwszych latach życia, kiedy dochodzi do największego wzrostu mózgowia i czaszki. Jeśli chodzi jej leczenie, to Klinika Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie jest największym ośrodkiem w Polsce.

Kapituła konkursu, w której znaleźli się sami najwybitniejsi specjaliści ogłosiła zespół ze szpitala dziecięcego zajął II miejsce w wyżej wymienionej kategorii. Wręczenie nagrody miało miejsce Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie. W imieniu zwycięzców, nagrodę odebrała dr Barbara Chwała, zastępca dyr. ds. lecznictwa WSSD w Olsztynie.

— Nasz ośrodek wykonuje średnio rocznie 180 zabiegów leczenia kraniosynostoz, w tym nowatorską małoinwazyjną metodą endoskopowej rekonstrukcji czaszki z zastosowaniem zindywidualizowanych sprężyn dystrakcyjnych. W okresie od wprowadzenia tej metody w 2022 r. szpital wykonuje najwięcej tego typu zabiegów w Europie — powiedział prof. Dawid Larysz, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży WSSD w Olsztynie.

W momencie leczenia kraniosynostoz używa się planowania biomechanicznego w wirtualnej rzeczywistości oraz przedoperacyjne i pooperacyjne skanowanie skanerem światła widzialnego.

Na podstawie planowania przedoperacyjnego oraz śródoperacyjnych pomiarów parametrów pacjentowi wszczepia się w czaszkę sprężyny o odpowiedniej sile, w optymalnym dla indywidualnych potrzeb pacjenta miejscu. Zabieg wykonuje się endoskopowo, co znacznie zmniejsza ranę pooperacyjną, zmniejsza śródoperacyjny ubytek krwi oraz czas zabiegu.

Źródło: Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie