UWM otrzymał prawie 140 tys. euro na wyjazdy do krajów spoza UE
2024-11-07 20:00:00(ost. akt: 2024-11-07 14:43:11)
Chile, Butan, Botswana czy Eswatini - współpraca międzynarodowa m.in. z tymi krajami będzie od teraz możliwa dzięki środkom pozyskanym z programu Erasmus+ Kraje Partnerskie.
Wyniki projektu napisanego przez Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej wspólnie z wydziałami przerosły oczekiwania. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzymał prawie 140 tys. euro, dzięki czemu możliwe będą w sumie 43 mobilności (32 dla pracowników i 11 dla studentów). 14 pracowników naukowych wyjedzie i 18 przyjedzie, natomiast spośród żaków 1 wyjedzie i 10 przyjedzie do Kortowa.
– Na początku 2024 r. zaczęliśmy pisać projekt we współpracy z wydziałami: Wydziałem Geoinżynierii, Wydziałem Humanistycznym, Wydziałem Rolnictwa i Leśnictwa oraz Filią UWM w Ełku. To pracownicy zgłaszają nam, z jakimi państwami chcą nawiązać współpracę. Najczęściej wynika ona z tego, że już wcześniej nawiązywane były jakieś kontakty, ale nie było możliwości bezpośredniego spotkania – wyjaśnia Anna Dąbrowska z Biura ds. Współpracy Międzynarodowej UWM.
W sumie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski będzie realizował współpracę z 13 krajami: Botswaną, Eswatini, Chile, Butanem, Pakistanem, Kazachstanem, Bośnią i Hercegowiną, Czarnogórą, Maroko, Armenią, Azerbejdżanem, Uzbekistanem i Ukrainą.
– Jest to oczywiście bardzo ważny krok w procesie umiędzynarodowienia uczelni, ale wartością dodaną jest także możliwość dla pracowników i studentów poznania różnych kultur. Wyjazdy pracowników z programu Erasmus+ Kraje Partnerskie obejmują pięć dni spędzonych na miejscu plus dwa dni przeznaczone na podróż, natomiast wyjazdy studentów to jeden semestr studiów na uczelni partnerskiej - wyjaśnia Anna Dąbrowska.
Standardowe umowy w ramach programu Erasmus+ dotyczą mobilności z krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz tymi, które są z nią stowarzyszone. Jeśli chce się obrać inne kierunki współpracy naukowej, to niezbędne jest złożenie tego typu projektów, w których opisuje się m.in. koncepcję projektu, ustalenia dotyczące współpracy, korzyści płynące z mobilności dla uczestników, ale także uczelni, które będą brały w niej udział.
Jednym z przykładów planowanej współpracy jest kooperacja Wydziału Geoinżynierii z uniwersytetem w Eswatini, która dotyczy planowania, projektowania i użytkowania dróg o wysokiej intensywności ruchu (autostrady i obwodnice miast). Uniwersytet w Eswatini chce podjąć badania dotyczące obwodnicy Mbabane, stolicy pastwa, która doprowadziła do przesiedlenia wielu gospodarstw domowych w społecznościach z obszaru Manzini. Wspólne badania pozwolą na ustalenie przestrzennych, społecznych, środowiskowych i gospodarczych skutków budowy obwodnicy dla miasta i otaczających jej obszarów podmiejskich.
Marta Wiśniewska
Źródło: UWM
Źródło: UWM
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez