Profilaktyka to męska sprawa. NFZ przypomina olsztyniakom o badaniach kontrolnych

2024-11-06 20:05:54(ost. akt: 2024-11-06 14:43:41)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Freepik

O mężczyznach mówi się, że mniej dbają o zdrowie niż kobiety, za późno zgłaszają się do lekarza z dolegliwościami, unikają profilaktycznych badań.
Mężczyźni, rzadziej niż kobiety, odwiedzają lekarzy i poddają się badaniom. Zazwyczaj zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, gdy boli. Niesie to poważne konsekwencje. Jednym z głównych zagrożeń są choroby urologiczne, w tym rak prostaty, który w Polsce ma wysoką śmiertelność. Specjaliści wskazują, że przyczyną takiej sytuacji jest opóźniona diagnostyka i niechęć mężczyzn do badań profilaktycznych, często wynikająca z poczucia wstydu.

— W tym roku z powodu nowotworu złośliwego jądra leczono w naszym województwie 251 pacjentów, natomiast z powodu nowotworu złośliwego gruczołu krokowego aż 1 652 pacjentów. Rak prostaty zajmuje 2 miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn — tłumaczy Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.

Jak można zadbać o siebie, aby wcześnie wykryć chorobę i nie dopuścić do jej rozwoju? Najważniejsze są badania profilaktyczne – gdy samopoczucie jest dobre. Objawy mogą nie występować przez kilka lat od pojawienia się pierwszych komórek rakowych. Szansę na wyleczenie daje wykrycie choroby we wczesnej fazie.

Co olsztynianinie powinni robić, aby uniknąć rozwoju choroby i wcześnie zareagować:
— pamiętać o regularnym samobadaniu jąder – wyczuć ewentualną różnicę między badaniami,
— jeśli pojawi się niepokój, powinni udać się do specjalisty urologa lub onkologa,
— nie obawiać się badania per rectum – lekarz podczas tego badania może wykryć nie tylko nowotwór prostaty, ale i nowotwór jelita grubego,
— wykonywać zlecone przez lekarza badania, jak np.: USG, badania krwi i moczu, biopsję, kolonoskopię,
— ponadto dbać o odpowiedni styl życia i zdrowe nawyki: stosować zasady higieny osobistej, być aktywny fizycznie i nie palić.

Co powinno zaniepokoić?

— Czy znasz objawy męskich nowotworów, które powinny Cię zaniepokoić? Wiele z nich jesteś w stanie wykryć sam, jeszcze na wczesnym etapie rozwoju choroby — wskazuje rzeczniczka.

Warto zwrócić uwagę na:
— podwyższone stężenie PSA we krwi
— dolegliwości związane z oddawaniem moczu
— zaburzenia erekcji, które nie wynikają z podłoża emocjonalnego
— bóle podbrzusza
— obrzęk kończyny dolnej i/lub genitaliów.
Może być to rak prostaty.

Na raka jądra może wskazywać:
— wyczuwalna obecność guzka w jądrze
— zmiana konsystencji jądra
— uczucie dyskomfortu w mosznie lub pobolewanie jądra
— nawracający ból w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowej

Na raka prącia wskazuje:
— zmiana skóry na prąciu: może zmienić kolor, stać się cieńsza lub może dojść do uwypuklenia tkanek, owrzodzenia (nadżerka lub guzek)
— opuchlizna na końcu prącia
— powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych.

Z programu Profilaktyka 40 Plus może skorzystać każdy, kto skończył 40. lat. Zgłoszenie do programu jest proste, nawet nie musisz wychodzić z domu, a skierowanie na badania dostaniesz zaledwie w ciągu 2 dni roboczych. Wystarczy, że wypełnisz krótką ankietę dotyczącą Twojego zdrowia.
Można to zrobić w placówce POZ, która bierze udział w programie i przez Internetowe Konto Pacjenta lub aplikację mojeIKP w zakładce „Profilaktyka”.