Prymas Tysiąclecia stanął na cokole przed olsztyńskim kościołem [ZDJĘCIA]

2024-10-31 17:00:00(ost. akt: 2024-10-31 14:13:16)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po wielu miesiącach oczekiwań, na placu przy kościele pw. bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Olsztynie stanęło jego popiersie. Cokół jest przygotowany od kilku tygodni, a samo popiersie ukończono niedawno. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 9 listopada.
— To dla mnie wielki dzień, na który długo czekałem — mówi Władysław Kałudziński, prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym „Pro Patria” i jeden z inicjatorów projektu.

Cokół, na którym od czwartku (31 października) już w pełnej krasie stoi popiersie Prymasa Tysiąclecia, ma szczególną lokalizację, u zbiegu ulic Wilczyńskiego i Krasickiego. Obie noszą imiona wielkich biskupów warmińskich, którzy odcisnęli swoje piętno na losie całego regionu, ale i kraju.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Choć początkowo planowaliśmy pomnik w pełnej postaci kardynała i nawet myśleliśmy o jego ustawieniu przed olsztyńską katedrą, muszę przyznać, że wybór placu przy kościele pw. kard. Stefana Wyszyńskiego okazał się bardzo trafny — przyznaje Kałudziński. — Marzy mi się, aby pobliskie rondo nosiło imię Prymasa Tysiąclecia. To byłoby piękne zwieńczenie naszych starań o upamiętnienie kardynała — dodaje.

Inicjatywa budowy pomnika wyszła od Stowarzyszenia „Pro Patria”. Wartość całego projektu wyniosła 120 tys. złotych, z czego koszty wykonania popiersia pokrył Instytut Pamięci Narodowej, a stowarzyszenie zobowiązało się do finansowania postumentu i fundamentu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Bł. kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, to jedna z najważniejszych postaci w historii Kościoła katolickiego w Polsce. Jego niestrudzone działanie na rzecz wiernych i nieugięta postawa wobec reżimu komunistycznego przyniosły mu wielki szacunek nie tylko wśród katolików, ale także w całym społeczeństwie. Był duchowym przywódcą, ale także obrońcą wolności i godności człowieka, który z odwagą sprzeciwiał się próbom ateizacji i laicyzacji polskiego społeczeństwa przez władze PRL.

Fot. Zbigniew Woźniak

Internowany przez komunistów (1953-1956), m.in. w Stoczku Klasztornym na Warmii, przygotował treść Ślubów Jasnogórskich Narodu. W czasie uwięzienia napisał słynne „Zapiski więzienne”, które są świadectwem głębokiej wiary i miłości do ojczyzny. Przez wielu był nazywany interrexem i za niego uważany.


Stanisław Kryściński

Stowarzyszeniu Pro Patria mimo wsparcia ze strony IPN oraz wielu ofiarodawców nadal nie udało się uzbierać całej potrzebnej sumy. Wciąż brakuje 20 tysięcy złotych. Wpłat na pełne sfinansowanie upamiętnienia Prymasa Tysiąclecia w Olsztynie można dokonywać na konto stowarzyszenia Pro Patria nr 30 8858 0001 2001 0026 6099 0501.