Policjanci podsumowali sezon na wodach Warmii i Mazur
2024-11-02 11:07:56(ost. akt: 2024-10-31 14:46:11)
To był sezon bardzo intensywnej i trudnej służby policyjnych wodniaków na akwenach Warmii i Mazur. Prawie 1900 służb zrealizowanych na wodach i terenach przywodnych, w trakcie których policjanci podjęli ponad 1800 interwencji, ujawniając 2170 wykroczeń oraz ponad 80 osób, które ze sprzętów pływających korzystały pod wpływem alkoholu.
Każdego roku w sezonie żeglugowym trwającym od początku maja do końca września, policjanci podejmują wysiłek wzmożonej pracy na rzecz wyeliminowania zagrożeń na wodach i terenach przywodnych. W katalog tych przedsięwzięć wchodzą m.in. odpowiednie planowanie służby policyjnych wodniaków, służby z podmiotami pozapolicyjnymi, np. z WOPR, Strażą Rybacką, kierowanie policyjnych patroli na tereny trudnodostępne przy wykorzystaniu specjalistycznych pojazdów, wykorzystanie policyjnego bezzałogowego statku powietrznego podczas służby realizowanej na wodach i cykliczne szkolenia policjantów pełniących służby na wodzie.
Te służby są realizowane przez policjantów komend powiatowych, ale nie tylko. W miejscowościach innych niż miasta powiatowe, gdzie podczas sezonu letniego odnotowuje się wzmożone zainteresowanie wypoczynkiem oraz rekreacją wodną, funkcjonują jednostki organizacyjne Policji wyposażone w sprzęt do pełnienia służby na wodach, gdzie służbę pełnią przeszkoleni policyjni wodniacy. Są to m. in. Komisariat Policji w Mikołajkach, Komisariat Policji w Rucianem Nidzie czy Posterunek Policji we Fromborku. W okresie 15 czerwca – 15 września 2024 r. policjanci z KPP w Węgorzewie, KPP w Giżycku, KPP w Piszu, KP w Mikołajkach i KP w Rucianem – Nida, w godzinach od świtu do zmierzchu pełnią służbę centralnie koordynowaną przez Wydział Prewencji KWP w Olsztynie, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc o dużym natężeniu ruchu turystycznego.
W sezonie żeglugowym w 2024 roku do służby w patrolach wodnych skierowanych zostało 75 policjantów, którzy mieli do dyspozycji 31 łodzi motorowych i skuter wodny.
W trakcie sezonu zrealizowanych zostało 1876 służb na wodach i terenach przywodnych, w trakcie których policjanci przeprowadzili 6287 kontroli kąpielisk i podjęli 1816 interwencji. Ujawnili 2170 wykroczeń polegających m.in. na niestosowaniu się do znaków żeglugowych, nieprawidłowym wyposażeniu jednostek pływających czy braku wymaganych uprawnień. Ponad 30 razy w trakcie służby wykorzystywany był dron, z którego pomocą ujawnione zostały 174 wykroczenia.
Policjanci byli też wzywani na miejsca 24 kolizji na wodzie oraz 2 wypadków. W trakcie służb wykonali 2700 badań stanu trzeźwości, ujawniając 15 nietrzeźwych i 11 będących w stanie po użyciu alkoholu sterników łodzi motorowych oraz 62 osoby, które będąc pod wpływem alkoholu korzystały z jednostek pływających niebędących pojazdem mechanicznym.
Niestety to właśnie wypity alkohol połączony z wypoczynkiem nad wodą był jedną z głównych przyczyn dużej liczby 34 utonięć w okresie od maja do września, z czego do 26 utonięć doszło podczas wakacji. Policjanci brali udział w 18 akcjach ratunkowych, które niestety w zdecydowanej większości były spowodowane lekkomyślnością, niepotrzebną brawurą, przecenianiem własnym umiejętności oraz możliwości oraz lekceważeniem zasad bezpieczeństwa przez osoby korzystające z wodnej rekreacji.
Policyjni wodniacy zakończyli sezon żeglugowy w 2024 roku i już przygotowują się do następnego.
ga
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez