Konkurs wiedzy o Olsztynie. Znamy laureata

2024-10-29 07:00:27(ost. akt: 2024-10-28 15:35:51)

Autor zdjęcia: MOK Olsztyn

Poznaliśmy nazwisko zwycięzcy w tegorocznej edycji konkursu "Co ty wiesz o Olsztynie". Konkurs ma na celu promowanie wiedzy o historii, kulturze i atrakcjach naszego miasta.
Co ty wiesz o Olsztynie…” to turniej wiedzy o stolicy Warmii i Mazur, który MOK Olsztyn organizuje rokrocznie jesienią, w okolicach urodzin miasta. Podczas każdej kolejnej edycji do zmagań olsztynologicznych stawało pokaźne grono specjalistów z wiedzy o naszym zacnym grodzie. Nie inaczej było i w tym roku!

Turniej wiedzy składał się z dwóch etapów. Pierwszym były eliminacje, w których trzy osoby z najwyższym wynikiem testu przeszły do finału. Po zaciętej rywalizacji, jury ogłosiło zwycięzcę - został nim Michał Marko, który wykazał obszerną wiedzą na temat Olsztyna. Nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł wręczał Mariusz Sieniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury.

— Niewątpliwie należy rozwijać wiedzę mieszkańców o naszym mieście i budować lokalną tożsamość. Dlatego cieszy mnie duże zainteresowanie konkursem i zaangażowanie mieszkańców w poznawanie lokalnej historii — dodał.

Konkurs to nie tylko sprawdzian wiedzy, ale także doskonała okazja do odkrywania uroków miasta i inspiracja do aktywnego poznawania lokalnego dziedzictwa.

Na jakie pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy eliminacji, aby przejść do kolejnego etapu?

1. W lutym 1945 roku z Białegostoku do Olsztyna przybyła pierwsza polska ekipa pionierska. Reprezentantami jakiej grupy zawodowej byli ci ludzie?
2. Podaj imię i nazwisko pierwszego powojennego prezydenta Olsztyna.
3. Podaj tytuł pierwszej powojennej gazety wychodzącej w Olsztynie.
4. Czyje popiersie odsłonięto uroczyście w Olsztynie 27 października 1946 roku?
5. 18 listopada 1945 roku odbyło się wyczekiwane otwarcie olsztyńskiego teatru. Premiera jakiego spektaklu uświetniła to wydarzenie?
6. Urodził się w Ćmiłowie pod Lublinem, ukończył ASP w Krakowie. Do Olsztyna przyjechał jako student II roku i uczestniczył w pracach Dunikowskiego nad Pomnikiem Wdzięczności. Zamieszkał w Olsztynie. Pozostawił dzieła na fasadach odbudowanych kamienic, ozdobił rzeźbami nadłyński pejzaż. Którego artysty dotyczy powyższy opis?
7. Podaj imię i nazwisko autorki znanych olsztyńskich wspomnień powojennych, zatytułowanych „Pionierzy i zabytki”.
8. Przy której ulicy otwarto 4 września 1945 roku Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina?
9. Rozwiń skrót CRS Ukiel.
10. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku odbywały się w Olsztynie zawody zwane CSIO. Jaką dyscyplinę obejmowały?
11. Przy której ulicy znajduje się stadion rugby?
12. W którym miejscu zaczyna się i w którym kończy pieszy szlak niebieski im. M. Orłowicza w Lesie Miejskim?
13. Kto i od kiedy jest patronem III Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie?
14. W 1960 roku na Stadionie Leśnym padł rekord świata w trójskoku. Jaką odległość osiągnął wówczas Józef Szmidt?
15. KKS Warmia był znanym klubem sportowym z dobrą drużyną piłki nożnej. Rozwiń skrót KKS.
16. W którym polskim filmie fabularnym z lat sześćdziesiątych architektura Olsztyna w stylu socrealistycznym imitowała Warszawę?
17. Jakie miejsca łączy pieszy szlak turystyczny im. Stanisławy i Jana Bałdowskich w Olsztynie oznaczony kolorem żółtym?
18. Specjalistą z jakiej dziedziny nauki był pastelista i autor rysunków satyrycznych Aleksander Wołos?
19. Któremu z Honorowych Obywateli Olsztyna nadano tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego? Podaj także rok nadania wyróżnienia.
20. „Ja nie jestem taki poezji fillar jak Słonimski albo Małgorzata Hillar”

Tak zaczyna się wierszyk satyryczny, który napisał w listopadzie 1958 roku ołówkiem na ścianie pewnego mieszkania w Olsztynie poeta, wtedy ledwie po debiucie książkowym. Dziś jego imię noszą ulice w wielu miastach, a debiut prozatorski z 1970 r. stał się obowiązkową lekturą szkolną.
W naszym mieście autor spotkał się z czytelnikami. Jego portret naszkicował Hieronim Skurpski, wówczas dyrektor Muzeum Mazurskiego. Wierszyk zachował się, bo ścienną inskrypcję Skurpski kazał uwiecznić fotografowi z muzeum. Po latach, choć oryginał zamalowano, ujrzała światło dzienne w jednym z olsztyńskich dzienników i na wystawie „Ikony i ślady” w Galerii Sztuki BWA w 2014 roku.
Podaj imię i nazwisko autora wierszyka.