Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych. Policjanci z Warmii i Mazur zadbają o bezpieczeństwo nie tylko na drogach

2024-10-31 18:07:17(ost. akt: 2024-10-31 14:36:03)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Przełom października i listopada to co roku okres wzmożonych policyjnych działań na drogach w związku ze świętem Wszystkich Świętych. Funkcjonariusze mają za zadanie zadbać o porządek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem okolic cmentarzy i tras między miejscowościami. Będą też w miejscach zgromadzeń, zadbają o bezpieczeństwo w komunikacji publicznej i będą zapobiegać wybrykom chuligańskim.
W tym roku wzmożone działania z okazji Wszystkich Świętych zaplanowane zostały w okresie od 31 października do 4 listopada, a więc od czwartku do poniedziałku włącznie. To będzie pierwszy z dwóch listopadowych „długich weekendów”, jakie w tym roku wypadły w kalendarzu.

Już w czwartek (31 października) policjanci drogówki w całym kraju rozpoczną działania prewencyjno – kontrolne związane z przypadającym na początku listopada świętem. W związku z wolnym od pracy świątecznym piątkiem, wiele osób wykorzysta weekend, by odwiedzić swoich bliskich w różnych miejscach.

Żeby wzmożony ruch nie spowodował utrudnień na drogach oraz większej liczby zdarzeń drogowych w wyniku masowego przemieszczania się osób, policjanci umundurowani i nieumundurowani, wspierani przez przedstawicieli innych służb, będą dbać o spokojny przebieg tych dni i będą służyć pomocą tam, gdzie będzie ona potrzebna.

Podczas działań związanych ze świętem Wszystkich Świętych w 2023 roku na drogach Warmii i Mazur od 31 października do 3 listopada policjanci odnotowali 8 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 12 zostało rannych. Byli wzywani też do 159 kolizji drogowych, a w trakcie prowadzonych kontroli ujawnili 26 nietrzeźwych kierujących.

W niektórych miejscach można spodziewać się tymczasowych zmian w organizacji ruchu drogowego lub dodatkowych parkingów ustalonych na czas uroczystości Wszystkich Świętych. Policja zaleca bacznie zwracać uwagę na znaki drogowe i zachęca do zapoznania się z bieżącymi informacjami od policjantów z powiatów oraz śledzenia różnych lokalnych serwisów i portali informacyjnych, na których będą publikowane aktualne informacje dotyczące planowanych zmian w organizacji ruchu.

Na głównych trasach na Warmii i Mazurach, na drogach dojazdowych do miast oraz w okolicach wszystkich cmentarzy, każdego dnia działań „Wszystkich Świętych 2024” około 200 policjantów, głównie komórek ruchu drogowego w regionie, wspomaganych przez innych funkcjonariuszy oraz inne służby, zadba o porządek w ruchu drogowym i bezpieczeństwo podróżujących.

Kierowcy jednak muszą pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności to oni sami odpowiadają za bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów oraz innych użytkowników dróg.

Uwaga policjantów skupi się na eliminowaniu utrudnień w ruchu drogowym poprzez jego upłynnianie, szczególnie w miejscach, gdzie wprowadzona została tymczasowa zmiana organizacji ruchu oraz objęcie nadzorem głównych ciągów dróg w okresie występowania wzmożonego natężenia ruchu pojazdów.

Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami oraz osób pieszych, aby przypomnieli sobie co oznaczają sygnały i polecenia wydawane przez policjantów oraz osoby uprawnione do kierowania ruchem i zwracali na nie uwagę, stosując się do wydawanych poleceń.

W wielu miejscach, w celu upłynniania ruchu, policjanci będą podejmowali ręczną regulację, dlatego ważnym jest aby te podstawowe zasady zostały przez uczestników ruchu drogowego odświeżone.

Policjanci w czwartek (31 października) w godzinach 18 - 22 oraz w piątek (1 listopada) w godz. 8 - 22 będą też egzekwować zakaz ruchu pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Wybierając się na cmentarz, nie warto zabierać, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty.

W trakcie płacenia za zakupy nie powinno pokazywać się ile pieniędzy ma się przy sobie. Należy pamiętać również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać bez nadzoru, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce.

Parkując samochód przed cmentarzem również nie należy zostawiać w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Warto postarać się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, należy sprawdzić czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Warto unikać samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, trzeba pilnować, by zbytnio się nie oddalały, należy pamiętać, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych należy uważać na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.