W dniu koronacji Jadwigi Królowej

2024-10-25 15:45:45(ost. akt: 2024-10-25 15:49:16)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W Oranżerii Kultury odbyły się spotkania autorskie i warsztaty z Zuzanną Orlińską – pisarką, malarką i przewodniczką po Starych Powązkach. Wydarzenia miały miejsce wśród malarskiej twórczości Wandy i Bogusława Orlińskich – rodziców artystki.
Wieczorne spotkanie pt. Ładna historia rodziny Orlińskich wzruszyło uczestników, stanowiąc pięknie snutą opowieść o życiu wśród sztuki i literatury, wzrastaniu w domu pełnym twórczej atmosfery. Spotkanie poprowadziła Anna Puszcz, prezeska Stowarzyszenia Kobiet „Miej Marzenia” oraz dyrektorka Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim. W literackiej rozmowie Zuzanna Orlińska wspominała, że zaczęła pisać już jako dziecko – podczas gdy jej rodzice tworzyli ilustracje do książek, ona z zapałem pisała własne historie. Dopiero w szkole średniej zrozumiała, że wychowanie w artystycznym środowisku nie jest udziałem wszystkich dzieci.

Wykształcenie zdobyte w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, na wydziale grafiki w pracowni ilustracji, sprawiło, że Orlińska postrzega książkę jako połączenie słowa i obrazu, co odzwierciedla w swojej twórczości. Autorka ma na koncie kilkanaście powieści dla dzieci i młodzieży, w tym Matka Polka, Ani słowa o Zosi!, Cierpienia Sięciolatka, Stary Noe, Detektywi z klasztornego wzgórza, Biały teatr panny Nehemias, oraz Współczesny bajarz polski. Z sentymentem opowiadała o edycji powieści Pisklak z okładką wykonaną przez jej mamę. Kolejnym istotnym dziełem jest Miasto pamięci, w którym autorka składa hołd spoczywającym tam artystom i osobom zasłużonym dla kraju. Ponadto Zuzanna Orlińska stworzyła ilustracje do Bajek z natury Ignacego Krasickiego.

Pod tytułem Z Bożej łaski Jadwiga, król odbyły się również dwa spotkania z uczniami szkół podstawowych nr 1 i 4 w Lidzbarku Warmińskim. Orlińska przybliżyła im postać Jadwigi Andegaweńskiej, bohaterki swojej książki, która została lekturą dla uczestników VI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Spotkanie zbiegło się z 640. rocznicą koronacji Jadwigi, co dodało wydarzeniu szczególnego wymiaru. Autorka zwróciła uwagę na trudne dzieciństwo Jadwigi, która jako jedenastolatka musiała odnaleźć się w obcym środowisku Wawelu, zmagając się nie tylko z obowiązkami, ale i samotnością. Uczniowie, uczestnicząc w krótkich scenkach dramowych, mogli poczuć się jak władcy, z symbolicznie nałożonymi koronami, co pozwoliło im zrozumieć trudności, z jakimi mierzyła się młoda królowa.

Pisarka podzieliła się także swoją wiedzą o średniowiecznych księgach rachunkowych, które stanowią cenne źródło informacji – przykładowo królowa Jadwiga lubiła ogórki i miód, król Władysław unikał jabłek, a dla dwórek podczas jednej wizyty w łaźni potrzeba było aż 300 jaj! Uczniowie mogli również spróbować rozszyfrować tekst zakodowany metodą Piotra z Ornety, stosowaną przez Krzyżaków.

Orlińska odpowiadała także na pytania o swój warsztat literacki i ilustratorski, opowiadając m.in. o trzytomowym cyklu Uczeń sztukmistrza oraz książce o problemach nastolatków Wstydu za grosz. Na pytanie „Ile czasu zajmuje napisanie jednej książki?” pisarka odpowiedziała, rozwiewając ciekawość młodzieży. Po spotkaniu młodzi czytelnicy z pewnością spojrzą inaczej na książki historyczne, być może odnajdując w nich pasję do opowieści o królach i rycerzach.


Organizatorzy serdecznie zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych na festiwalowe spotkania z literaturą i sztuką. Festiwal Książki i Ilustracji dla Dużych i Małych Między Bajki Włożyć, organizowany przez Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia”, Hotel Krasicki, Miejską Bibliotekę Pedagogiczną oraz Oranżerię Kultury w Lidzbarku Warmińskim, cieszy się wsparciem Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Zarządu Powiatu Lidzbarskiego oraz Gminy Miejskiej i Wiejskiej Lidzbark Warmiński.

Oranżeria Kultury

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury