Seniorzy z Europy zjechali do Olsztyna
2024-10-26 09:00:46(ost. akt: 2024-10-25 15:03:53)
Kilkudziesięciu przedstawicieli uniwersytetów trzeciego wieku przyjechało na kilkudniowe wydarzenie organizowane przez seniorów z Olsztyna.
Do 25 października odbywały się w Olsztynie XVII Europejskie Spotkania Integracyjne Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Brało w nich udział około 80 uczestników spoza wschodniej granicy i z zachodu Europy. Mottem tegorocznej edycji jest „Na tropach polskich śladów”, bo 2024 r. został uznany uchwałą Sejmu rokiem Melchiora Wańkowicza.
Organizatorem była Akademia Trzeciego Wieku działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie.
— Gościmy przedstawicieli uniwersytetów trzeciego wieku m.in. z Anglii, Austrii i Rumunii. Ci ostatni uczestniczą po raz trzeci. Natomiast po raz pierwszy przyjechali goście z Francji — mówiła Barbara Dargiewicz, prezes Akademii Trzeciego Wieku w Olsztynie. — To kilkudniowe wydarzenie. Każdego dnia coś się dzieje. Zapewniamy mnóstwo atrakcji. Atmosfera jest wspaniała. Po wykładach prowadzone są rozmowy w kuluarach, w trakcie których wymieniamy się doświadczeniami.
Pierwszego dnia XVII Europejskich Spotkań Integracyjnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku seniorzy uczestniczyli we mszy świętej z udziałem chóru De Novo w olsztyńskiej konkatedrze, odprawionej w intencji Polonii i Polaków za granicą. Kolejnego dnia wzięli udział w towarzyskim spotkaniu z udziałem UTW i stowarzyszeń kresowych z województwa warmińsko-mazurskiego w Domu Pielgrzyma w Olsztynie.
— Hasłem przewodnim było „Cukier krzepi, Lotem bliżej”, na którym przedstawiono aforyzmy Melchiora Wańkowicza — dodał prezes Dargiewicz.
Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej w konkursie Polonia i Polacy za Granicą 2024 — Wydarzenia i Inicjatywy Polonijne i dofinansowany ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej w konkursie Polonia i Polacy za Granicą 2024 — Wydarzenia i Inicjatywy Polonijne i dofinansowany ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Akademia Trzeciego Wieku działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie rozpoczęła swoją działalność uroczystą inauguracją roku akademickiego 9 października 2008 r.
Działalność obejmuje dwie główne dziedziny: organizację wykładów i aktywizację słuchaczy przez uczestnictwo w kołach zainteresowań. Do chwili obecnej słuchacze mieli okazję uczestniczyć w wykładach obejmujących między innymi tematykę leczenia i profilaktyki zdrowia, psychologii, promocji zdrowego odżywiania się, przyrodniczą, filozofię, literaturę i sztukę, astronomię oraz historię.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez