Jak dobrze zacząć prowadzenie uprawy?

2024-10-25 13:05:10(ost. akt: 2024-10-25 14:55:25)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Osadkowski

Bardzo dużo uwagi poświęcane jest doborowi środków ochrony roślin oraz terminom ich aplikacji podczas sezonu wegetacyjnego. Ustalenie technologii powadzenia łanu jest ważnym czynnikiem wpływającym na powodzenie uprawy, ale nie można zapomnieć o optymalnym wyborze odmiany. Cechy charakterystyczne dla odmiany są ściśle określone w jej profilu i tylko właściwe przygotowanie materiału siewnego przez firmy hodowlane pozwala na ich zachowanie.

Odmiany hybrydowe — mieszańce


W przypadku niektórych gatunków roślin uprawnych odmiany mieszańcowe są zdecydowanie częściej wybierane niż odmiany liniowe. Dotyczy to głównie rzepaku ozimego, a w przypadku kukurydzy wysiewane jest tylko pokolenie F1. Proces przygotowania materiału siewnego odmian hybrydowych polega na wykorzystaniu efektu heterozji mieszańców. Wysiewane są współrzędnie linie ojcowskie i mateczne, które znane są tylko hodowcy.
Zbiór odmian mieszańcowych i wykorzystanie plonu jako źródła materiału siewnego jest niedopuszczalne, ponieważ w pokoleniu F2 dochodzi do rozszczepienia cech. Zebrane nasiona nie mają cech użytkowych charakterystycznych dla odmiany F1.
W związku z tym dla odmian mieszańcowych należy bezwzględnie co roku sięgać po nowy materiał siewny odmian F1.

Materiał siewny kwalifikowany


Ten typ materiału siewnego jest powszechny w zbożach oraz roślinach motylkowych. Przygotowanie materiału siewnego w określonym stopniu kwalifikacji polega na wysianiu roślin w stopniu wyższym i uzyskaniu z nich materiału siewnego w stopniu niższym. Najczęściej dostępny w sprzedaży materiał siewny w stopniu kwalifikacji C1 jest efektem rozmnożenia materiału siewnego elitarnego (bazowego).
Materiał siewny bazowy charakteryzuje się bardzo wysoką czystością genetyczną i jego produkcją zajmują się firmy hodowlane. Jego namnażanie wymaga przestrzegania jeszcze większych obostrzeń niż produkcja materiału siewnego w stopniach kwalifikacji C1 i niższych.

Obrazek w tresci

Czystość odmianowa — tylko w oryginalnym materiale siewnym


Produkcja materiału siewnego odmian mieszańcowych i liniowych przebiega w ściśle określonych warunkach oraz poddawana jest szczegółowej weryfikacji. Dzięki temu uzyskany materiał siewny ma cechy użytkowe wzorca.
Założenie i prowadzenie uprawy wiąże się z dużymi nakładami pracy oraz poniesieniem kosztów środków produkcji (nawozy, środki ochrony roślin), dlatego też bardzo ważne jest rozpoczęcie uprawy od wyboru odmiany F1 lub kwalifikowanego materiału siewnego.

Materiał siewny od firmy Osadkowski


Prowadzenie uprawy rozpoczyna wybór odmiany, która rozpatrywana jest pod kątem różnych cech użytkowych. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest genetyczny potencjał plonowania. Doświadczenia własne oraz opinie Rolników wskazują, że wysiew materiału siewnego kwalifikowanego, pozwala na uzyskanie wyższych plonów.
Firma Osadkowski od wielu lat prowadzi doświadczenia odmianowe, których część można obejrzeć w ramach corocznych imprez Zielone Pola oraz jesiennych spotkań kukurydzianych. Dzięki współpracy z wszystkimi najważniejszymi firmami hodowlanymi do sprzedaży trafiają najlepsze odmiany:
• zbóż
rzepaku ozimego
• rzepaku jarego
• łubinów
• słonecznika
• soi
• kukurydzy
oraz wielu innych roślin uprawnych.
Z pełną ofertą odmian oraz przejrzyście przygotowanym opisem ich cech użytkowych można zapoznać się na https://osadkowski.pl/material-siewny--c-001095.