Jan Kobuszewski będzie miał swoją ławeczkę w Miłomłynie

2024-10-27 17:00:59(ost. akt: 2024-10-25 14:55:35)
Miłomłyn był jego drugim domem. Jan Kobuszewski, wybitny polski aktor, zbudował tu dom nad jeziorem, gdzie lubił spędzać wolny czas z rodziną i przyjaciółmi. Zaprzyjaźnił się z mieszkańcami, którzy teraz chcą go upamiętnić pomnikiem-ławeczką.
Kilka dni temu w Miłomłynie został powołany społeczny komitet budowy pomnika- ławeczki Jana Kobuszewskiego, którego celem jest zbiórka pieniędzy na projekt, wykonanie oraz montaż pomnika- ławeczki.

W ten sposób mieszkańcy chcą upamiętnić wielkiego aktora, a dla nich sąsiada i przyjaciela Miłomłyna.

Jan Kobuszewski od lat 60. ubiegłego wieku był związany z Miłomłynem. Zbudował na terenie gminy dom i dał się poznać jako wspaniały i powszechnie lubiany sąsiad. Często bywał w miejscowym kościele, brał czynny udział w życiu parafialnym Miłomłyna, uczestnicząc we mszach świętych. Angażował się w życie lokalnej społeczności.

To dzięki jego wsparciu powstał istniejący tu do dziś ośrodek zdrowia. W 2014 r. podczas dożynek w Miłomłynie Jan Kobuszewski został uhonorowany przez ówczesnego burmistrza Miłomłyna Stanisława Siwkowskiego statuetką i tytułem "Twórcy wizerunku Miłomłyna”. Wielki aktor odszedł w 2019 roku.

Od 2020 roku, na mocy uchwały Rady Miejskiej w Miłomłynie, skwer położony przed kościołem pw. św. Bartłomieja w Miłomłynie nosi już nazwę „Skwer Jana Kobuszewskiego”. Tu właśnie często siadał na ławce. I właśnie tu ma stanąć teraz pomnik-ławeczka w formie rzeźby pomnikowej wykonany jako odlew z brązu w naturalnej wielkości aktora, siedzącego na ławce.

Cała inwestycja - to koszt około 150- 200 tys. złotych. Już rozpoczęła się społeczna zbiórka środków na budowę.

Jan Kobuszewski był wybitnym aktorem teatralnym, filmowym i kabaretowym. Wystąpił w wielu programach telewizyjnych, kilkudziesięciu filmach oraz stworzył wiele kreacji teatralnym. Występował na deskach Teatru Narodowego i Polskiego w Warszawie. Szerszej widowni znany jest z kabaretów Dudek i Olgi Lipińskiej, czy takich filmów Stanisława Barei, jak Poszukiwany, poszukiwana, Nie ma róży bez ognia, Brunet wieczorową porą. W 2012 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury polskiej i osiągnięcia w pracy artystycznej”.

Agnieszka Osiecka w Fotonostalgii napisała o nim: Kobuszewski jest graficzny. Powinny wszędzie wisieć plakaty, obrazy i znaki drogowe z postacią Kobuszewskiego w tańcu. Powinien powstać serial filmów animowanych pod tytułem „Przygody młodego znaku zapytania”, a w roli znaku zapytania powinien wystąpić Jan Kobuszewski. Powinien być prowadzony w szkole teatralnej i filmowej specjalny kurs pt. „Fenomen aktorstwa Jana Kobuszewskiego”, ponieważ to jest aktorstwo, które zaprzecza wszelkim banalnym kanonom.

A jak go wspominają mieszkańcy Miłomłyna?

— Miałem okazję spotkać go kilka razy w Miłomłynie — wspomina pan Zenon. — Przez lata miał taką tradycję: w czasie Wielkanocy, gdy spędzał tu święta z rodziną, przyjeżdżał z ogromny koszem wiklinowym z pisankami i innymi smakołykami, gdy ksiądz święcił świąteczne pokarmy. Zawsze miał dla nas chwilę, by porozmawiać. Będę go ciepło wspominał.

Osoby, które chcą włączyć się w budowę pomnika i wesprzeć tę inicjatywę mogą dokonywać przelewu na konto Komitetu Społecznego budowy pomnika- ławeczki Jana Kobuszewskiego,

Pieniądze będą również zbierane do puszek kwestorskich umieszczonych w miejscach publicznych na terenie Gminy Miłomłyn.

bcl