Znalazł cudzy portfel i poszedł na zakupy. Usłyszał 10 zarzutów
2024-10-23 16:30:01(ost. akt: 2024-10-23 14:51:46)
10 zarzutów dotyczących przywłaszczenia portfela z dokumentami i wykonania nieautoryzowanych płatności cudzą kartą płatniczą – to „wynik” 31 latka z Olsztyna. Podejrzany płacił znalezioną kartą do czasu, aż została zablokowana. Kryminalni rozpoznali go, kiedy został doprowadzony do komendy jako poszukiwany do odbycia kary aresztu.
Śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pracowali nad sprawą przywłaszczenia cudzego portfela z dokumentami tożsamości i kartami płatniczymi. Ze zgromadzonych w postępowaniu materiałów wynikało, że sprawca znalazł wspomniany portfel i od razu poszedł z nim na zakupy. Jednego dnia odwiedził kilka sklepów i stacji benzynowych w Olsztynie i okolicach. Płacił a znalezioną kartą do czasu, aż ta została zablokowana przez jej właściciela.
Policjanci wiedzieli jak wygląda podejrzany, musieli tylko potwierdzić swoje przypuszczenia co do jego tożsamości.
W poniedziałek (21 października) funkcjonariusze służby patrolowej doprowadzali do budynku komendy 31-latka z Olsztyna poszukiwanego do odbycia kary aresztu. Zatrzymany wydał się kryminalnym znajomy. Szybko potwierdzili, ze to ten sam mężczyzna, który kilka tygodni wcześniej wybrał się na zakupy ze znalezioną kartą.
Podejrzany usłyszał w sumie 10 zarzutów, jeden dotyczył przywłaszczenia dokumentów stwierdzających tożsamość innej osoby. Pozostałe 9 dotyczyło wykonania nieautoryzowanych przez właściciela karty płatności zbliżeniowych. Za pierwsze przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Za użycie cudzej karty mężczyzna może zostać skazany na karę do 5 lat więzienia.
Przypominamy o tym, że w przypadku znalezienia cudzego zgubionego portfela powinniśmy przekazać je do biura rzeczy znalezionych – takie działają w urzędach miast i gmin. Mozna też przynieść go do do najbliższej jednostki policji. Jeżeli chodzi o znalezione karty płatnicze, najlepiej zadzwonić do banku pod numer telefonu, który nadrukowany jest na każdej karcie. Dzięki temu karta zostanie od razu zablokowana. Następnie możemy zwrócić kartę w placówce banku lub odesłać pod adres tej placówki lub siedziby instytucji, która ją wydała.
ga
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez