Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie startuje Otwarty Budżet Akademicki

2024-10-23 07:00:00(ost. akt: 2024-10-22 15:18:11)

Autor zdjęcia: UWM

Jak co roku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie pozwala studentom na proponowanie różnorakich projektów, które na celu mają rozwinięcie infrastruktury placówki lub rozwijanie potrzeb studentów. Te możliwości zapewnia Otwarty Budżet Akademicki.
Otwarty Budżet Akademicki to współdecydowanie o przestrzeni akademickiej i możliwość nie tylko wysłania informacji o tym, czego w niej potrzebuje student, doktorant, czy pracownik, ale też pomysłu, jak tę potrzebę można wypełnić. Wygrywa przedsięwzięcie, które zdobędzie największą liczbę głosów całej społeczności. Na realizacje zwycięskich projektów przewidziano pół miliona złotych.

— Udział w konkursie to idealny moment, aby mieć wpływ na kształt budżetu uczelni. Celem OBA jest zachęcenie społeczności akademickiej do współdecydowania o wydatkach uczelni poprzez zgłaszanie swoich pomysłów w celu rozwiązania istniejących potrzeb i problemów na zasadach określonych w konkursie. Projekty muszą się wpisywać w cele zrównoważonego rozwoju. Z roku na rok mamy coraz większą liczbę zainteresowanych — zauważa Adriana Faraś-Bąk, zastępca kanclerza UWM ds. administracyjnych i przewodnicząca działającego na UWM Green Team.

OBA ruszyło w 2023 roku. Studenci, doktoranci oraz pracownicy chętnie odpowiedzieli na zaproszenie do zgłaszania pomysłów, co można zmienić w kampusie na lepsze. W pierwszej edycji Otwartego Budżetu Akademickiego po weryfikacji komisji głosować można było na sześć projektów. Jak już szlaki przez pierwszych odważnych zostały przetarte, to w kolejnym roku społeczność UWM głosowała na dziesięć pomysłów. Przypomnijmy, że zwycięskie pomysły społeczności akademickiej, które zostały już zrealizowane w ramach OBA, to wiaty rowerowe, strefa do grania w disc golfa, strefa nauki i odpoczynku na Wydziale Nauk Ekonomicznych, a wkrótce zmontowana będzie także siłownia na świeżym powietrzu, a jej oficjalne otwarcie planowane jest na połowę listopada. W każdym roku został wybrany został jeden projekt studencki i jeden pracowniczy.

OBA pokazuje nie tylko potrzeby społeczności uczelni, ale też rozwija kreatywność i uczy zwracania uwagi, że nikt na UWM nie jest samotną wyspą.

— Chcieliśmy dać społeczności akademickiej możliwość kreowania rzeczywistości na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim – mówił 4 marca podczas ogłoszenia wyników II edycji OBA prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM — Studenci, doktoranci oraz pracownicy mogli zdecydować o tym, co można zmienić, poprawić, usprawnić, żeby nasz piękny kampus był jeszcze bardziej przyjazny. Idea wykorzystuje kreatywność osób, które są społecznie zaangażowane, którym nie jest wszystko jedno, co robią i gdzie się znajdują, w jakim miejscu spędzają czas.

Zgłaszanie projektów odbywa się do 19 listopada.

Zgłoszone wnioski przejdą weryfikację zgodności z regulaminem. Głosowanie rozpocznie się 9 grudnia i potrwa do 15 grudnia.

Zaproponowany projekt powinien przynosić korzyści społeczności akademickiej i spełniać kryterium ogólnodostępności, a czas jego realizacji nie powinien być dłuższy niż rok.

Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie