Skazany za zabójstwo w Rybniku zatrzymany w Niemczech dzięki współpracy polskiej i niemieckiej policji

2024-10-22 07:00:02(ost. akt: 2024-10-21 16:11:39)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Międzynarodowa współpraca policji umożliwiła zatrzymanie w Dortmundzie 41-letniego Rafała S., który ukrywał się w Niemczech po przedterminowym zwolnieniu z więzienia, gdzie odbywał karę za zabójstwo. W niemieckim areszcie oczekuje teraz na ekstradycję do Polski.
Informację o zatrzymaniu S. przekazała w poniedziałek (21 października) Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.

Mężczyzna odsiadywał wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo mieszkanki Rybnika, do którego doszło we wrześniu 2001 roku w woj. warmińsko-mazurskim.

Za tę zbrodnię trafił do więzienia, z którego po 21 latach, w lutym 2022 roku został przedterminowo warunkowo zwolniony.

— Po kolejnych dwóch latach Sąd Okręgowy w Elblągu wydał list gończy za skazanym. Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wszczęli poszukiwania. Ich działania doprowadziły do ustalenia, że 41-latek przebywa na terytorium Niemiec — opisał zespół prasowy śląskiej policji.

Śledczy wystąpili do sądu w Elblągu z wnioskiem o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Po jego uzyskaniu, przedstawiciele ENFAST (European Network of Fugitive Active Search Teams - europejskiej sieci współpracy policyjnej, zajmującej się lokalizowaniem i zatrzymywaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców poszukiwanych ENA) w Biurze Kryminalnym KGP natychmiast poinformowali o tym swoich kolegów z bliźniaczej komórki w Niemczech.

16 października niemieccy policjanci zatrzymali Rafała S. w Dortmundzie. Mężczyzna został osadzony w tamtejszym areszcie, gdzie będzie oczekiwał na ekstradycję, później w Polsce będzie odbywał resztę kary - 4 lata i 4 miesiące więzienia.

Policjanci zaznaczają, że zatrzymanie nie byłoby możliwe, gdyby nie międzynarodowa współpraca polskich i niemieckich służb za pośrednictwem ENFAST, która działa na terenie Unii Europejskiej od dwunastu lat. Policjanci należący do sieci, współpracują na co dzień z EUROPOL-em, INTERPOL-em i dziesięcioma krajami partnerskimi spoza Unii Europejskiej.

(PAP)