Paski do glukometru – czym są i jak ich używać?

2024-10-20 21:04:14(ost. akt: 2024-10-21 14:33:32)   Artykuł sponsorowany
Skończyły Ci się paski do glukometru, a Twój diabetolog nie może przyjąć Cię w najbliższych dniach na wizytę? To z pewnością stresująca sytuacja, ponieważ jako cukrzyk, musisz regularnie monitorować poziom glukozy we krwi, by uniknąć groźnych powikłań zdrowotnych. Nie ryzykuj i nie sięgaj po przeterminowane paski do glukometru, które znalazłeś na dnie szafy! Umów się na konsultację diabetologiczną online w MED24. E-recepta zostanie wystawiona na wspomniany wyżej wyrób medyczny jeżeli lekarz uzna taką potrzebę. 

Co to paski do glukometru?

Paski do glukometru są wyrobem medycznym służącym do monitorowania poziomu cukru we krwi. Używa się ich wraz z glukometrem, czyli podręcznym urządzeniem pomiarowym dla cukrzyków. Zasada działania pasków do glukometru polega na wykorzystaniu reakcji enzymatycznej, która zachodzi po nałożeniu kropli krwi na pasek. Wewnątrz paska znajduje się enzym, który reaguje z glukozą obecną w próbce. W wyniku tej reakcji powstaje prąd elektryczny, którego natężenie jest proporcjonalne do stężenia glukozy we krwi. Glukometr mierzy ten prąd i przelicza go na wartość poziomu cukru we krwi, którą wyświetla na ekranie urządzenia. 

Jak i kiedy używać pasków do glukometru?

Paski do glukometru stosowane są przez pacjentów do monitorowania cukrzycy typu I, II oraz cukrzycy ciążowej. Jak używać paski do glukometru, by uzyskać precyzyjny wynik pomiaru? Aby zmierzyć poziom cukru we krwi przy użyciu pasków do glukometru, należy rozpocząć od umycia rąk ciepłą wodą z mydłem i dokładnego ich osuszenia. Następnie przygotowuje się glukometr oraz nowy pasek testowy. Pasek należy umieścić w odpowiednim porcie glukometru, co zazwyczaj powoduje automatyczne przejście urządzenia w tryb gotowości do pomiaru. Kolejnym krokiem jest nakłucie opuszki palca przy użyciu lancetu, aby uzyskać kroplę krwi. Pasek testowy należy zbliżyć do kropli krwi tak, aby krew znalazła się na pasku. Glukometr przeprowadza analizę i po chwili wyświetla wynik poziomu glukozy we krwi na ekranie. Po zakończeniu pomiaru pasek testowy powinien zostać usunięty z glukometru i zutylizowany zgodnie z zaleceniami. 

Jaka jest dokładność pasków do glukometru?

Dokładność pasków do glukometru jest określana na podstawie normy ISO, która wyznacza dopuszczalny margines błędu. Glukometry spełniające tę normę mogą wykazywać odchylenie od rzeczywistego poziomu glukozy we krwi o +/- 15% lub +/- 15 mg/dl w około 5% pomiarów. Oznacza to, że jeśli faktyczny poziom glukozy we krwi wynosi 100 mg/dl, to wynik uzyskany z glukometru może wynosić od 85 mg/dl do 115 mg/dl. Chociaż różnice te mogą wydawać się niewielkie, warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach mogą one mieć znaczenie kliniczne, dlatego ważne jest, aby regularnie kalibrować urządzenie i konsultować wyniki pomiarów z lekarzem, zwłaszcza gdy budzą one niepokój pacjenta. 

Jak przechowywać paski do glukometru?

Paski do glukometru należy przechowywać w odpowiednich warunkach, aby zapewnić dokładność pomiarów. Powinny one być przechowywane w temperaturze od 4 do 30°C, z dala od wilgoci i bezpośredniego światła słonecznego. Ważne jest, aby nie zamrażać pasków, ponieważ niskie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na sposób ich działania. Po otwarciu opakowania paski należy zużyć w ciągu trzech miesięcy. Dla ułatwienia można zanotować na opakowaniu datę przydatności, odliczając trzy miesiące od daty otwarcia. Po wyjęciu paska z pojemnika należy go od razu zużyć, aby uniknąć wpływu powietrza i wilgoci na dokładność pomiaru. 

Czy można użyć przeterminowanych pasków do glukometru?

Zmiany chemiczne, które zachodzą w przeterminowanych paskach do glukometru, mogą wpływać na ich zdolność do prawidłowego reagowania z glukozą we krwi. To z kolei może skutkować zarówno zaniżonymi, jak i zawyżonymi pomiarami, co jest niebezpieczne dla osoby monitorującej cukrzycę. Z tego powodu nie zaleca się używania pasków po upływie terminu ich ważności.

Co zrobić z przeterminowanymi paskami do glukometru?

Należy je wyrzucić do kosza na śmieci z odpadami zmieszanymi. 

Zalety e-recepty na paski do glukometru w MED24
Największą zaletą skorzystania z konsultacji diabetologicznej online z możliwością uzyskania e-recepty na paski do glukometru jest szybki kontakt z lekarzem. Wybierając teleporadę z dermatologiem STANDARD możesz uzyskać pomoc diabetologa często tego samego już tego samego dnia i. Opieka medyczna w MED24 spełnia standardy Naczelnej Izby Lekarskiej, co oznacza, że jakość naszych usług jest porównywalna z tymi, które są świadczone w placówkach stacjonarnych. Przed wypisaniem recepty, lekarz zapozna się z Twoją dokumentacją medyczną (możesz ją udostępnić podczas umawiania e-wizyty), przeprowadzi wywiad medyczny i oceni aktualny stan Twojego zdrowia. Na podstawie zebranych informacji specjalista wystawi e-receptę na paski do glukometru, którą zrealizujesz w każdej aptece na terenie kraju. Uzyskaj fachową pomoc diabetologa bez wychodzenia z domu i bez konieczności długiego oczekiwania na wizytę u specjalisty. Załóż konto w MED24 i ciesz się swobodnym dostępem do doświadczonych lekarzy z różnych dziedzin medycyny.