"Podróże z klasą" w nowomiejskiej Trójce

2024-10-13 14:32:31(ost. akt: 2024-10-13 14:36:22)

Autor zdjęcia: SP3 NML

W dniach 7-8 października uczniowie klas – IVa, VIb i VI c Szkoły Podstawowej nr 3 im. Filomatów Nowomiejskich wzięli udział w wycieczce edukacyjnej „Szlakiem Piastowskim” współfinansowanej ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach projektu „Podróże z klasą".
Pierwszego dnia była okazja do zwiedzania pierwszej stolicy Polski - Gniezna oraz stolicy Wielkopolski - Poznania. W Gnieźnie uczniowie zobaczyli groby królewskie, podziemia katedry, a także jeden z najsłynniejszych zabytków czasów średniowiecza – Drzwi Gnieźnieńskie. W Poznaniu, oprócz trykających się koziołków, uczniowie odwiedzili starówkę, Wzgórze Przemysła, które jest kolejnym ważnym punktem na Szlaku Piastowskim. Poznań słynie z rogali świętomarcińskich więc obowiązkowym punktem programu była wizyta w Rogalowym Muzeum, w którym uczniowie samodzielnie wypiekali poznańskie smakołyki. Zwiedzanie stolicy Wielkopolski zakończono wizytą w Starym Zoo, gdzie największą trakcją okazały się małpki i lisy.
Drugiego dnia uczniowie odwiedzili Biskupin. Osada obronna kultury łużyckiej to najsłynniejsze stanowisko archeologiczne w Polsce odkryte w 1933 r. przez dzieci pasące krowy. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu ludzi prawie 3 tyś. lat temu. Była to wspaniała lekcja historii. W pobliskim muzeum odbyły się warsztaty lepienia z gliny. Każdy z uczestników powrócił więc z własnoręcznie wykonaną pamiątką. Następnie uczestnicy wycieczki udali się do Wenecji, ab odwiedzić Muzeum Kolei Wąskotorowej. To jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowych. Na terenie muzeum znajduje się kilkanaście zabytkowych parowozów, w tym najstarszy pochodzący z 1899 roku i kilka z okresu I wojny światowej. Podczas wędrówki między eksponatami można zobaczyć wagony o różnorakim przeznaczeniu, do których turyści mogą wejść i poczuć klimat dawnych podróży. Przy muzeum znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, w których ponoć straszy Diabeł Wenecki. Legenda związana jest z ówczesnym władcą zamku – Mikołajem Nałęczem, który ze względu na surowość swoich rządów został przezwany Krwawym Diabłem Weneckim. Po chwili odpoczynku właśnie przy ruinach zamku rozpoczął się ostatni punkt programu wycieczki, a więc podróż kolają wąskotorową z Wenecji do Żnina.
Uczniowie na długo zapamiętają czas spędzony w Poznaniu, Gnieźnie, Wenecji i Biskupinie. Wiedza historyczna, którą zdobyli na pewno przyda się podczas lekcji, a uczestnicy już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu.
Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki – Małgorzata Grześkiewicz, Magdalena Kortes, Liliana Lisakowska i Lidia Wiśniewska. mk