Wszystkie oczy do góry. Na Warmii i Mazurach będzie widoczna kometa, która powraca co 76 lat

2024-10-12 17:00:00(ost. akt: 2024-10-18 09:43:35)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jesień to nie tylko krótsze i deszczowe dni oraz spadające liście. Jak się okazuje, to czas, w którym warto spojrzeć w niebo.
Mieszkańcy Warmii i Mazur w październiku powinni częściej spoglądać w niebo. Idealną aktywnością mogą być wieczorne spacery, bo to właśnie wtedy zrobi się magicznie.

Już od 2 października można oglądać deszcz meteorów z roju Orionidów.

Orionidy to fragmenty pyłu i cząstki pozostawione przez kometę Halleya, która co około 76 lat powraca w okolice Słońca. Orionidy zawdzięczają swoją nazwę gwiazdozbiorowi Oriona, z którego kierunku zdają się pochodzić meteory.

Każdego roku, gdy Ziemia przecina orbitę słynnej komety Halleya, można podziwiać ten niesamowity spektakl, podczas którego gołym okiem można zauważyć nawet do 20 spadających gwiazd na godzinę.

Chociaż orionidy będą aktywne do 7 listopada to szczyt tego roju przypadnie na noc 21 i 22 października. W tych dniach można spodziewać się największej aktywności, a jasne meteory będą przecinać niebo z prędkością aż 66 km/s.

To jednak nie wszystko.

Tej jesieni możliwe może być również oglądanie bardzo jasnej komety. Według przewidywań, kometa C/2023 A3 może osiągnąć blask nawet minus 4 magnitudo, co oznacza, że będzie bardzo łatwo dostrzegalna gołym okiem.

Najlepszy okres do jej oglądania nastąpi około 12 października, wtedy znajdzie się najbliżej Ziemi. Na półkuli północnej będzie widoczna wieczorem, krótko po zachodzie Słońca.