Edukator z Olsztyna będzie reprezentować Polskę na międzynarodowym spotkaniu w Bolonii

2024-10-10 16:00:22(ost. akt: 2024-10-10 15:19:04)

Autor zdjęcia: pixabay

W Bolonii odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Społeczności EPALE, której celem jest podnoszenie jakości edukacji dorosłych w Europie. Polskę reprezentować będzie edukator z Olsztyna.
W dniach 15-17 października 2024 r. odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Społeczności EPALE (Platforma Komisji Europejskiej, której celem jest podnoszenie jakości edukacji dorosłych).

W tym roku organizatorzy zaprosili do Bolonii najbardziej aktywnych i inspirujących przedstawiali społeczności ze wszystkich krajów europejskich. Polskę reprezentować będzie pan Marek Zbytniewski z Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa. To duże wyróżnienia oraz okazja do podzielenia się doświadczeniami z edukatorami z całej Europy.

— Mam wiele oczekiwań związanych z wyjazdem. Ale przede wszystkim chcę nawiązać kontakt z jak największą liczbą inspirujących osób, wymienić się doświadczeniami, poznać nowe idee i pomysły — mówi Marek Zbytniewski.

Marek Zbytniewski jest zespołu ds. aktywizacji społecznej i zawodowej, koordynatorem projektów międzynarodowych w Federacji FOSa, prezesem Fundacji Dalekiego Zasięgu. Z wykształcenia socjolog. Na co dzień zajmuje się wspieraniem rozwoju zawodowego swoich klientów i pomaga im w podejmowaniu trudnych decyzji zawodowych i edukacyjnych. Pomaganie ludziom to dla niego nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. W swojej codziennej pracy kieruje się przekonaniem, że każdy człowiek ma zasoby i potencjał do realizacji swoich celów życiowych.


— Federacja Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa – długa nazwa, ale polskie NGOsy lubują się w takich językowych gąsienicach – zajmuje się wspieraniem organizacji pozarządowych działających w obszarze pomocy społecznej i integracji społecznej. Federacja wspiera rozwój lokalnych inicjatyw oraz promuje aktywność obywatelską w regionie warmińsko-mazurskim. Organizacja angażuje się w działania na rzecz osób wykluczonych społecznie, w tym seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz osób długotrwale bezrobotnych. FOSa współpracuje z samorządami i instytucjami publicznymi, tworząc sieć wsparcia. Ważnym aspektem działalności Federacji jest realizacja projektów mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców regionu. Organizacja prowadzi szkolenia, warsztaty i seminaria, które służą podnoszeniu kompetencji zarówno organizacji członkowskich, jak i ich beneficjentów. FOSa promuje również działania na rzecz integracji międzypokoleniowej, łącząc młodsze i starsze pokolenia w ramach wspólnych projektów. Dzięki projektom dofinansowanym z funduszy unijnych i krajowych Federacja wspiera rozwój infrastruktury socjalnej i dostępność usług społecznych. Ważnym aspektem działalności FOSy jest również promocja wolontariatu oraz budowanie społeczeństwa opartego na solidarności. Federacja działa na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego i integracji marginalizowanych grup w regionie — tłumaczy Zbytniewski.

Tematem sesji plenarnych oraz warsztatów, na których Polskę będzie reprezentował edukator z Olsztyna będą między innymi: podnoszenie kwalifikacji i przekwalifikowanie na potrzeby transformacji cyfrowej, edukacja dorosłych jako sposób na wyjście z ubóstwa oraz edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Społeczność EPALE tworzą edukatorki i edukatorzy osób dorosłych z całej Europy skupieni wokół Elektronicznej platformy na rzecz uczenia się dorosłych w Europie. Platforma jest inicjatywą Komisji Europejskiej, której celem jest podnoszenie jakości edukacji dorosłych. EPALE to źródło wiedzy, inspiracji oraz przestrzeń do wymiany doświadczeń. Zrzesza ponad 150 000 praktyków z 35 krajów europejskich. Ponad 13 000 użytkowników EPALE to edukatorzy dorosłych z Polski. Treści na platformie są publikowane w 32 językach. Artykuły polskich użytkowników platformy EPALE cieszą się dużą popularnością w Europie, a międzynarodowa społeczność chętnie korzysta z doświadczeń polskich edukatorów.