Kilka lat temu mural został zamalowany na zielono. Czy jest szansa, żeby wrócił do centrum Olsztynka?

2024-10-07 12:35:16(ost. akt: 2024-10-07 12:34:48)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak / ss z google maps

Nie jeden mieszkaniec regionu pamięta piękny mural, który witał go zaraz po wjeździe do Olsztynka. Niestety, mural został zamalowany kilka lat temu, ale burmistrz Waraksa nie traci nadziei. Czy mural wróci na swoje miejsce?
W Olsztynku w ostatnim czasie pojawiło się sporo murali, które przyciągają wzrok nie tylko mieszkańców, ale także turystów, którzy przyjeżdżają do miasteczka.

Jednym z takich murali jest wizerunek rotmistrza Witolda Pileckiego z rodziną przedstawiony na szkole podstawowej czy Mikołaja Kopernika na ścianie budynku w centrum.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że murale w Olsztynku były "jeszcze zanim stało się to modne". Na przeciwko zamku widniał ogromny mural przedstawiający olsztynecki skansen.

Fot. Zbigniew Woźniak

Niestety, kilka lat temu zdecydowano o jego zamalowaniu. Od tego momentu wszyscy, którzy przejeżdżają przez miasto zamiast pięknego muralu widzą ogromną zieloną ścianę.

Fot. SS z Google Maps

Dlaczego mural został zamalowany?

— Prace remontowe prowadziła wspólnota mieszkaniowa. Prawdopodobnie wynikało to z kosztów wykonania nowego muralu. Kilka lat temu, wspólnie z młodzieżową radą, wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z zapytaniem, czy są szanse na wykonanie muralu — mówi burmistrz Olsztynka, Robert Waraksa.

Jak się okazało, szanse są, ale wymaga to szczegółowych ustaleń.

— Gdy realizowaliśmy mural związany z Kopernikiem, wyceniliśmy także tę lokalizację. Sądzę, że większość mieszkańców jest zainteresowana wykorzystaniem tej ściany pod mural. Pytanie tylko, czy taki sam czy inny? — dodał Waraksa.

Mieszkańcy Olsztynka bardzo ubolewają nad starym muralem, bo jak twierdzą, była to wizytówka miasta.

— Bardzo lubiłam ten mural, wspomnienia mojego dzieciństwa — mówi jedna z mieszkanek.

— Pomysł wyjątkowo trafiony, doskonale wpisujący się w otoczenie, powinien być wpisany na listę dziedzictwa kulturowego i obowiązkowo przywrócony — dodaje mieszkaniec.

Urząd miasta rozważa zmianę zasad Olsztyneckiego Budżetu Obywatelskiego, które pozwolą na zgłaszanie m.in. takich projektów. Być może taka inicjatywa pojawi się już w przyszłorocznej edycji.