Pomysł na nową ławeczkę w centrum Olsztyna
2024-10-05 18:00:38(ost. akt: 2024-10-04 15:17:59)
Jedno z olsztyńskich stowarzyszeń wystąpiło do ratusza z propozycją urządzenia ławeczki z postacią Marii Zientary-Malewskiej.
Maria Zientara-Malewska była poetką, nauczycielką, działaczką warmińską, autorką „Pieśni Warmianki”, „Miłości prostego serca” i „Baśni znad Łyny”. Nazywaną ją warmińską Konopnicką. Urodziła się w 1894 r. w Brąswałdzie. Tam też uczęszczała na lekcje języka polskiego prowadzone przez ks. Walentego Barczewskiego. W 1920 r. debiutowała na łamach „Gazety Olsztyńskiej” wierszem „Pory roku”. W latach 1921-23 pracowała w redakcji Gazety. W swojej ówczesnej i późniejszej twórczości nawiązywała do warmińskiej kultury, tradycji i folkloru. Za swoją działalność została uwięziona w obozie koncentracyjnym Ravensbrück i jako więźniarka polityczna skierowana została do najcięższych prac obozowych. 2 października przypada 40. rocznica śmierci tej poetki.
Petycja w sprawie ławeczki poetki
Z tej okazji pojawiło się wiele inicjatyw, które mają przypomnieć jej twórczość. W sprawie jednej z nich w ratuszu właśnie złożona została petycja przez olsztyńskie Stowarzyszenie „Rozwój i Nauka”. Dotyczy „zaprojektowania oraz umiejscowienia ławeczki z pomnikiem Marii Zientary-Malewskiej wraz z jej biblioteczką w postaci budki bookcrossingowej”. Pomysłodawcy wskazali jej umiejscowienia. To teren przy Wysokiej Bramie, co mogłoby „wzbogacić walory kulturowo-literackie tego miejsca”. Podkreślają, że moment złożenia petycji w tej sprawie nie jest przypadkowy.
„Projekt, który proponujemy, jest o tyle istotny, że zbiega się on z przypadającymi w tym roku 130. rocznicą narodzin i 40. rocznicą śmierci Marii Zientary-Malewskiej, która nazywana jest warmińską Konopnicką. Jej twórczość, szczególnie opowiadania, baśnie i legendy, wciąż inspiruje zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia do literackich działań” — napisali w petycji przedstawiciele Stowarzyszenia „Rozwój i Nauka”.
Dodają, że umiejscowienie ławeczki znanej działaczki na rzecz polskości pozwoli na „zwiększenie zainteresowania mieszańców jej działalnością, pozwoli na zapoznanie się i przypomnienie sobie poetki walczącej o polskość w regionie Warmii".
„Mogłoby to być powodem do fascynacji naszym miastem. (...) Jej historia zasługuje na upamiętnienie” — czytamy w petycji skierowanej do władz Olsztyna.
Jej autorzy przypominają, że takie rozwiązanie, związane z „krzewieniem twórczości polskich poetów”, stosuje wiele polskich miast.
Jej autorzy przypominają, że takie rozwiązanie, związane z „krzewieniem twórczości polskich poetów”, stosuje wiele polskich miast.
Życie i twórczość Marii Zientary-Malewskiej zamierzają przypomnieć powiat olsztyński i gmina Dywity.
— W planach jest przygotowanie wydawnictwa multimedialnego pod tytułem „Maria Zientara-Malewska — poetessa Świętej Warmii” — mówi Wojciech Szalkiewicz, rzecznik powiatu olsztyńskiego. I dodaje: — Dochodzi do tego jeszcze film dokumentalny i podcast oraz zorganizowanie wystawy. Premiera powinna nastąpić w połowie listopada.
Najpopularniejsza ławeczka w Olsztynie
Przypomnijmy, że w przeszłości pojawiały się już pomysły zagospodarowania przestrzeni pod Wysoką Bramą. W 2016 r. jeden z mieszkańców wystąpił z wnioskiem o umiejscowienie tam ławeczki z podobizną rycerza Baltazara ze Skajbot. Powołując się na „Słownik biograficzny Warmii, Prus Książęcych i ziemi malborskiej od połowy XV wieku do końca XVIII wieku” autorstwa Tadeusza Orackiego, przypomniał, że postać Baltazara związana jest z konfliktem pomiędzy Związkiem Pruskim, do którego w połowie XV wieku przystąpił ówczesny Olsztyn, a krzyżackim państwem.
Obecnie w Olsztynie zlokalizowana jest jedna ławeczka z pomnikiem. To ławeczka Mikołaja Kopernika znajdująca się w sąsiedztwie zamku. To jeden z głównych punktów odwiedzin turystów będących w stolicy Warmii i Mazur, wykorzystywany do robienia sobie pamiątkowych zdjęć.
Grzegorz Szydłowski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez