Co z nową atrakcją nad Łyną?

2024-10-06 17:00:21(ost. akt: 2024-10-04 15:22:41)
Miejsce proponowanej przystani kajakowej na Brzezinach

Miejsce proponowanej przystani kajakowej na Brzezinach

Autor zdjęcia: Marcin Galibarczyk

Łyna z roku na rok coraz bardziej przyciąga turystów. W maju powstał pływający pomost w okolicy elektrowni wodnej „Łyna” w Olsztynie. To molo połączone z dokiem, do którego się wpływa (gwarantujący bezpieczne opuszczenie kajaka), i slip, którym można kajak wyciągnąć na brzeg. Cała główna konstrukcja ma powierzchnię 6 m na 1,5 m. Dochodzą do tego jeszcze odgałęzienia, czyli kładki o wymiarach 2 m na 1 m. Wykonawca tego pomostu daje gwarancję na deski na 25 lat, a na samą konstrukcję 5 lat.
To jednak nie koniec pomysłów na ożywienie Łyny. Swoją propozycję ma radny KO Marcin Galibarczyk. Przedstawił ją w ratuszu.

— Z obserwacji, rozmów z firmami obsługującymi ruch kajakowych oraz doniesień medialnych wynika, że zainteresowanie tą formą aktywnego spędzania czasu rośnie. Powoduje to konieczność poprawienia małej infrastruktury turystycznej na szlaku Łyny. Ciekawym miejscem do utworzenia nowej przystani kajakowej jest teren w pobliżu mostu przy ul. Kalinowskiego — twierdzi radny.

Jego zdaniem miejsce posiada dość dogodne zejście do rzeki. Za mostem, wzdłuż ulicy znajduje się odpowiedni teren do zagospodarowania go na potrzeby parkingu dla firm obsługujących ruch turystyczny i indywidualnych turystów.

— W takim miejscu można utworzyć przejście dla pieszych oraz oznakowanie spowalniające ruch na tym krótkim odcinku, aby bezpieczniej przenosić kajaki w kierunku rzeki. Walorem miejsca jest bliskość szlaku rowerowego Łynostrada oraz atrakcyjność przyrodnicza Łyny w tej okolicy. Powstanie tutaj przystani pozytywnie wpłynie na atrakcyjność spływów kajakowych w Olsztynie — podkreśla Marcin Galibarczyk.

Do sprawy odniosły się właśnie władze Olsztyna. Prezydent miasta Robert Szewczyk zaznacza, że wskazany teren nie należy do gminy Olsztyn, a do Skarbu Państwa, a dokładnie do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

— Ponadto w kwestii terenu wskazywanego pod parking warto zaznaczyć, że znajduje się tam podziemna infrastruktura o dużych średnicach, a zatem budowa parkingu w proponowanej lokalizacji wymagałaby poniesienia dużych nakładów finansowych — mówi prezydent.

gs