Jesień na Warmii i Mazurach w pełni. Jak i czy w ogóle powinno się dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?

2024-10-05 14:00:57(ost. akt: 2024-10-04 15:16:42)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Freepik

Dni robią się już coraz krótsze, a temperatura spada. To znak, że zbliżamy się do trudnego okresu dla zwierząt. Na Warmię i Mazury przyszła jesień, a nim się obejrzymy będzie zima. Co z dokarmianiem ptaków? Jak pomagać, żeby im nie zaszkodzić?
Mieszkańcy Warmii i Mazur, którzy zdecydują się na dokarmianie zwierząt muszą mieć świadomość, że są to dzikie zwierzęta, które jednak same powinny zdobywać pożywienie. Przyzwyczajenie ich do łatwego pokarmu, jak wskazują Lasy Państwowe może doprowadzić m.in. do utraty przez nich instynktu, a także naturalnego lęku przed ludźmi.

Jak wskazują leśnicy, najważniejsze jest dokarmianie zwierzyny w trudnych warunkach, które mogą zagrażać ich życiu.

Jak karmić, żeby nie zaszkodzić?

Jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona, m.in. słonecznika, kukurydzy i ziarna takie jak proso, pszenica czy owies. Dobrym wyborem będą także orzechy i suszone lub świeże owoce, a nawet gotowane warzywa.

— Nasiona i ziarna najlepiej wsypywać do karmnika lub specjalnych pojemników. Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie mogą na chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem — tłumaczą leśnicy.

Warto pamiętać, aby w pobliżu takiego karmnika umieścić poidełko, bo ptakom w tym okresie często brakuje wody.

— Decydując się na taką formę pomocy, należy pamiętać jednak, aby systematycznie czyścić karmnik i usuwać z niego niezjedzone resztki pokarmu — dodają.

Czego kategorycznie nie powinno dawać się ptakom?

Powszechnie kamienie ptaków pieczywem nie jest dobrą praktyką, bo ich przewód pokarmowy nie jest przystosowany do takiego jedzenia. Zdecydowanie powinno się unikać także zepsutego jedzenia czy słonych produktów, bo to także może im bardzo zaszkodzić.

Mieszkańcy Warmii i Mazur pomagając ptakom powinni pamiętać, aby pokarm kłaść zawsze w tym samym miejscu, bo zwierzęta przyzwyczajają się do miejsce, w którym są karmione.

Co z dokarmianiem zwierząt w trakcie jesieni?

Podczas jesieni, a także łagodnej zimy z brakiem śniegu, ptaki powinny same sobie radzić w zdobywaniu pokarmu. To jednak nie oznacza, że nie można im pomóc w inny sposób.

— Możemy zatroszczyć się o ich naturalne stołówki i posadzić w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe, na których przez jesień i zimę utrzymują się owoce, które są pokarmem dla ptaków. Należą do nich: bez koralowy, jarząb pospolity, dereń czy dzika róża — radzą leśnicy.