Wszystkich Świętych już niedługo. Warto sprawdzić, czy płatności na olsztyńskich cmentarzach zostały uregulowane [ZDJĘCIA]

2024-10-01 13:03:41(ost. akt: 2024-10-03 14:00:28)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Najpierw przegląd grobów, odpowiednie oznakowanie tych nieopłaconych, w ostateczności ich likwidacja. Taka procedura w Olsztynie odbywa się od kilkunastu lat.
Uroczystość Wszystkich Świętych już 1 listopada, a więc zbliża się czas, kiedy to szczególnie często mieszkańcy Olsztyna odwiedzają swoich bliskich na cmentarzach.

Podczas takich odwiedzin, warto zainteresować się, czy wszystkie opłaty za korzystanie z cmentarzy komunalnych w Olsztynie są uregulowane, by pewnego dnia bardzo się nie zdziwić.

Fot. Zbigniew Woźniak

Na olsztyńskich nekropoliach przy ul. Poprzecznej oraz w Dywitach jest kilkadziesiąt tysięcy grobów. Co roku pracownicy Zakładu Cmentarzy Komunalnych sprawdzają, które z nich nie są opłacane. W tym roku przegląd grobów nieopłaconych prowadzony jest już od początku czerwca.

Pracownicy do oznakowania poszczególnych grobów wykorzystują taśmy z nadrukiem "likwidacja grobu", które mają zwrócić uwagę na zbliżający się termin jego opłacenia.

Fot. Zbigniew Woźniak

Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych ponowne użycie grobu nie może nastąpić w przypadku, gdy jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie i uiści opłatę za pochowanie zwłok na kolejne 20 lat. To oznacza, że formalności może dopełnić praktycznie każdy, kto zauważy, że upływa czas, na jaki został opłacony grób.

Co się stanie, jeśli nikt nie uiści opłaty?

Fot. Zbigniew Woźniak

— Groby nieopłacone są udostępniane pod bieżące pogrzeby. Nagrobki są przechowywane przez rok (w tym czasie można je odebrać) a następnie zgruzowywane — mówi Zbigniew Kot, dyrektor Zakładu Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie.

Fot. Zbigniew Woźniak

Ile wynosi opłata za udostępnienie miejsca pochówku?

Miejsce podstawowe na grób ziemny jednopoziomowy, bez prawa rezerwacji dodatkowych miejsc to 1250 złotych brutto (na okres 20 lat). Miejsce na grób ziemny na dwie i więcej trumien w głąb to 1500 złotych brutto (na 20 lat).

Fot. Zbigniew Woźniak

Ustawa zobowiązuje zarządcę do pobierania opłat za okresy 20-letnie.