Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie znaleźli się w gronie 2 proc. najbardziej wpływowych badaczy na świecie

2024-10-01 09:00:50(ost. akt: 2024-09-30 14:57:56)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: UWM

Kilkanaścioro naukowców pracujących na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w swoich dyscyplinach zostało odnotowanych w rankingu 2 proc. najbardziej wpływowych badaczy z całego świata. To prestiżowe zestawienie przygotowuje Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies.
Ranking TOP 2% to lista naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Amerykańska uczelnia dokonując oceny badaczy, bierze pod uwagę albo publikacje i cytowania z ostatniego roku kalendarzowego (tym razem – 2023), albo cały ich naukowy dorobek. W ten sposób powstają więc dwie listy rankingowe.

W zestawieniu uwzględniającym cały dorobek publikacyjny znalazło się dziesięcioro naukowców aktualnie zatrudnionych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Są to:

— prof. dr hab. Andrzej Grzybowski (Wydział Lekarski)
— prof. dr hab. inż. Paweł Kafarski (Wydział Rolnictwa i Leśnictwa)
— prof. dr hab. inż. Ewa Korzeniewska (Wydział Geoinżynierii)
— dr hab. Dorota Kulikowska, prof. UWM (Wydział Geoinżynierii)
— prof. dr hab. inż. Tomasz Lipiński (Wydział Nauk Technicznych)
— prof. dr hab. Lech Polkowski (Wydział Matematyki i Informatyki)
— prof. dr hab. Krzysztof Selmaj (Wydział Lekarski)
— prof. dr hab. inż. Mariusz J. Stolarski (Wydział Rolnictwa i Leśnictwa)
— prof. dr hab. inż. Jadwiga Wyszkowska (Wydział Rolnictwa i Leśnictwa)
—dr hab. Inż. Magdalena Zielińska, prof. UWM (Wydział Geoinżynierii).

Tegoroczne zestawienie zostało opracowane na podstawie danych z bazy Scopus, według stanu na 1 sierpnia 2024 r. Ranking obejmuje dorobek autorów publikacji z 22 dyscyplin i 174 podobszarów zgodnie ze standardową klasyfikacją Science-Metrix.

Analizie poddawane są m.in: wskaźnik Hirscha, liczba cytowań czy dorobek publikacyjny w prestiżowych czasopismach naukowych.

Dla badaczy znalezienie się na tej liście to duże wyróżnienie i potwierdzenie, że ich praca wpływa na rozwój nauki. Uwzględnienie w rankingu TOP 2% może przekładać się na rozpoznawalność naukowca i reprezentowanej przez niego uczelni poza granicami Polski i stwarzać dzięki temu więcej możliwości współpracy z innymi badaczami.

źródło: UWM