Muzeum w Szczytnie przygotowało wystawę o bitwie pod Tannenbergiem

2024-09-27 14:35:02(ost. akt: 2024-09-27 14:46:23)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Wystawa przedstawiająca przyczyny, przebieg i skutki bitwy pod Tannenbergiem z 1914 roku będzie prezentowana w Muzeum Mazurskim w Szczytnie. Zwiedzający mogą obejrzeć kilkaset eksponatów ze zbiorów tej placówki i prywatnych kolekcji.
Wśród eksponatów zebranych na wystawie "Tannenberg 1914. W 110 rocznicę Wielkiej Bitwy" jest m.in. umundurowanie, broń, odznaki i wyposażenie walczących wojsk, a także zdjęcia i karty pocztowe z tamtych czasów. Pochodzą one ze zbiorów szczycieńskiego muzeum oraz prywatnych kolekcji lokalnych historyków i regionalistów.

Na ekspozycji znajdą się też plansze z informacjami dotyczącymi sytuacji politycznej przed wybuchem I wojny światowej, przebiegu i skutków bitwy tannenberskiej czy dowódców wojsk niemieckich i rosyjskich.

Kierownik szczycieńskiego muzeum Klaudiusz Woźniak powiedział, że rocznicowa wystawa jest okazją do przypomnienia jednej z najważniejszych bitew na froncie wschodnim I wojny.

— Dla nas jest szczególnie ważne, że te działania toczyły się tutaj. To po prostu historia naszej małej ojczyzny i cząstka regionalnej tożsamości Warmii i Mazur — dodał.

Część eksponatów nawiązuje do ówczesnej historii Szczytna, które zostało najpierw podpalone przez wycofujących się Rosjan, a potem zrujnowane w wyniku ostrzału artyleryjskiego. Wojenne zniszczenia miasta udokumentowane zostały na wielu zdjęciach i pocztówkach.

Jak przypomnieli muzealnicy, pod koniec sierpnia 1914 roku armia niemiecka rozbiła pod Tannenbergiem (tj. Stębarkiem) wojska rosyjskie, które wkroczyły do Prus Wschodnich. Na skutek błędów dowodzenia i rozpoznania, rosyjska armia, mimo przewagi liczebnej, została okrążona, straciła około 30 tys. zabitych żołnierzy i prawie 100 tys. jeńców. Niemieckie straty były kilkukrotnie niższe.

Niemiecka propaganda prezentowała później to zwycięstwo jako rewanż na Słowianach za klęskę Zakonu Krzyżackiego w 1410 r. Wygraną w tzw. drugiej bitwie pod Tannenbergiem upamiętniono wzniesieniem istniejącego do 1945 roku Tannenberg Denkmal, czyli mauzoleum pod Olsztynkiem, w którym pochowano dowodzącego armią niemiecką marszałka Paula von Hindenburga.

Wystawa będzie dostępna prawdopodobnie do marca 2025 roku.

pw
(PAP)