Pasażerowie na gapę muszą mieć się na baczności. W Olsztynie wzrasta koszt mandatu za brak biletu w komunikacji miejskiej

2024-09-27 09:00:00(ost. akt: 2024-09-26 15:17:31)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W tym przypadku politycy byli jednogłośni. Olsztyńscy radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą mandaty za przejazd komunikacją miejską bez biletu będą wyższe o 40-krotność ceny biletu jednorazowego.
W środę (25 września) radni podczas sesji Rady Miasta rozmawiali m.in. o zmianie uchwały w sprawie ustalenia opłat za usługi przewozowe wykonywane lokalnym transportem zbiorowym.

Wnioskodawca, czyli Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie wnosił o wprowadzenie zmian w dotychczasowej uchwale w postaci wyższej opłaty dodatkowej w przypadku jej opłacenia do siódmego dnia od jej wystawienia.

Aktualnie, pasażerowie, którzy zostali przyłapaniu na jeżdżeniu bez biletu musieli uregulować wpłatę w wysokości 100 złotych, a po przyjęciu nowej stawki, mandat będzie wynosił 40-krotność ceny biletu jednorazowego, czyli 160 złotych.

— Zaproponowana zmiana wynika z dostosowania wysokości obecnej opłaty dodatkowej w wysokości 100 zł do średniej krajowej oraz podyktowana jest zminimalizowaniem kalkulacji opłacalności pomiędzy zakupem biletu miesięcznego, a wysokością kary za jazdę bez biletu. Proponujemy wzrost opłaty o 60 złotych, czyli do 160 złotych — można przeczytać w uzasadnieniu projektu.

Nowy zapis zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od daty ogłoszenia go w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Warto jednak pamiętać, że pozostałe opłaty, w tym także mandat za opłacenie kary po upływie tygodnia, czyli 340 złotych pozostaje bez zmian.

Jak uniknąć mandatu i tak wysokich kar?

Oczywiście mieć ze sobą bilet, który należy skasować bezpośrednie po wejściu do autobusu albo tramwaju, ale nie tylko przez brak biletu można mieć problem. Pasażer musi mieć się na baczności także w przypadku, gdy jego bilet jest zniszczony lub był w jakikolwiek sposób poprawiany. Mandat należy się także pasażerowi, który posiada bilet niezgodny z obowiązującym cennikiem lub bilet jednorazowy lub jednokrotnego kasowania nieskasowany albo skasowany w momencie wygłoszenia komunikatu o kontroli biletów.

Karę otrzyma również pasażer, który posiada kartę miejską imienną, która do niego nie należy, bilet zakupiony u innego organizatora lub przewoźnika, a także bilet, który otrzymał od wysiadającego pasażera.