Urodziny Immanuela Kanta powodem dyskusji filozoficznych w na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie

2024-09-24 07:00:00(ost. akt: 2024-09-23 14:51:00)

Autor zdjęcia: Urząd Wojewódzki w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie stał się miejscem XXVII Zjazdu Katedr, Zakładów, Badaczy Indywidualnych i Zespołów Badawczych Prawa Administracyjnego. Zebrani dyskutowali na temat myśli przewodniej zjazdu, czyli "Filozofii prawa administracyjnego".
Rok 2024 jest rokiem jubileuszowym w związku z przypadającą 22 kwietnia - 300. rocznicą urodzin Immanuela Kanta.

Immanuel Kant (ur. 22.04.1724 r., zm. 12.02.1804 r.) przez całe życie związany był z Królewcem. Jednym z nielicznych miejsc, które odwiedził są Gołdap oraz Jarnołtowo (powiat ostródzki). W Gołdapi znajduje się pomnik Immanuela Kanta, a w Jarnołtowie tablica i rzeźba przedstawiająca filozofa. To powód do dumy, ponieważ w naszym regionie w niebo patrzyli dwaj geniusze ludzkości: Mikołaj Kopernik i Immanuel Kant. To tu narodziła się idea Zjednoczonej Europy uosabiana obecnie przez Unię Europejską.

Jednym z najpopularniejszych dzieł Kanta była „Krytyka praktycznego rozumu", rozpoczynają się od słów:

„Dwie rzeczy napełniają umysł coraz to nowym i wzmagającym się podziwem i czcią, im częściej i trwalej nad nimi się zastanawiamy: niebo gwiaździste nade mną i prawo moralnie we mnie".

Do tych okoliczności nawiązuje tegoroczna koncepcja Zjazdu.

— Zjazd nawiązuje do myśli Immanuela Kanta i jest wyjątkową okazją do wymiany poglądów oraz refleksji nad współczesnymi wyzwaniami prawa administracyjnego w kontekście wartości moralnych i sprawiedliwości — powiedział Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król.

Tematy obrad dotyczą m.in.: ogólnych problemów filozofii prawa administracyjnego, filozofii prawa administracyjnego ustrojowego, materialnego oraz procesowego, jak również wątki filozoficzne (aksjologiczne, etyczne, deontologiczne) w nauce prawa administracyjnego.

sj