Jakie sztabki złota kupować? Poradnik inwestycyjny
2024-09-20 22:36:24(ost. akt: 2024-09-20 22:37:41)
Artykuł
sponsorowany
Złoto inwestycyjne to doskonała długoterminowa lokata kapitału i zabezpieczenie przed inflacją. W tym kontekście złoty kruszec jest również powszechnie rozpatrywany przez pryzmat swej ubezpieczeniowej roli, która – szczególnie w okresach podwyższonej zmienności – zapewnia portfelowi bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że niemal każdy inwestor, który dostrzega istotę dywersyfikacji, posiada w swoim portfelu kruszce inwestycyjne. Chociaż inwestycja w złoto wydaje się nieskomplikowana, warto mieć na uwadze, że nie każdy produkt wykonany ze złota dobrze sprawdzi się w obszarze inwestycji. Zatem, jakie złoto kupować? Lepszym wyborem będą złote monety czy sztabki złota? Jak zarabiać na złocie? To tylko ułamek pytań, które rodzą się w głowie inwestora, który zastanawia się jakie złoto najlepiej kupić, aby ograniczyć ryzyko i efektywnie ulokować swoje pieniądze.
Jakie rodzaje sztabek złota są dostępne na rynku?
W kontekście inwestycyjnym wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje sztabek – sztabki bite i odlewane. Dla osób, dla których najważniejszym wyznacznikiem jest cena i zastanawiają się, jakie są najtańsze sztabki złota, najlepszym wyborem będą odlewane sztabki złota, które co do zasady cechują się niższą premią względem ceny złota SPOT. Przy ich produkcji metal szlachetny jest topiony, a następnie wylewany ręcznie lub przy użyciu specjalistycznego sprzętu do przygotowanego wcześniej odlewu, który pozwala na uzyskanie sztabek o określonych kształtach i masie. Najczęściej na sztabkach odlewanych znajdziemy podstawowe informacje, takie jak: waga, próba złota, producent czy numer seryjny. Mniej skomplikowany proces produkcyjny niż w przypadku sztabek bitych i monet bulionowych sprawia, że odlewane złota sztabki to najtańsze złoto inwestycyjne. Z kolei bite złote sztabki inwestycyjne choć z zasady nieco droższe zachwycają walorami estetycznymi, bardziej skomplikowanymi elementami projektu, ostrzejszymi krawędziami. Z tego względu bardzo często są rozpatrywane nie tylko przez pryzmat inwestycji, ale również jako forma unikatowego prezentu na różne okazje. Jakiej firmy sztabki złota kupić? Certyfikowane sztabki złota
Inwestycja w sztabki złota jest popularnym sposobem na zabezpieczenie oszczędności. Nic więc dziwnego, że inwestorzy decydując się na kupowanie złota w pierwszej kolejności muszą odpowiedzieć sobie na szereg pytań, m.in. o to, jakie sztabki złota kupować. Aby zmaksymalizować korzyści, jakie niesie za sobą inwestowanie w złoto, w tym opłacalność inwestycji, warto wybierać sztabki złota, pochodzące od najbardziej renomowanych producentów. Zatem, jakiej firmy sztabki złota kupić? Kupując sztabki złota, warto skierować swoją uwagę w stronę takich producentów jak mennica PAMP, Valcambi Suisse czy Heraeus, które posiadają akredytację LBMA. Sztabki złota akredytowane przez London Bullion Market Association cechuje najwyższa jakość i powszechna renoma. Dzięki temu są one cenione przez inwestorów, którzy na pierwszym miejscu stawiają autentyczność i bezpieczeństwo inwestycji.Złote monety czy sztabki złota – co lepiej wybrać?
W jakie złoto inwestować? Czy opłaca się kupować złoto w sztabach? A może lepszym rozwiązaniem będą jednak złote monety bulionowe? Decyzja o tym, co wybrać – złote monety czy sztabki złota – powinna być podyktowana indywidualnymi preferencjami i strategią danego inwestora. Złote monety bulionowe są najchętniej wybierane przez inwestorów, którzy cenią sobie ich walory estetyczne i łatwość w weryfikacji autentyczności. Monety bulionowe są najczęściej pakowane w plastikowe kapsle, z których bez problemu w każdej chwili możemy je wyjąć. Dodatkowo najpopularniejsze i jednocześnie najchętniej wybierane monety, takie jak chociażby Kanadyjski Liść Klonu czy Brytyjska Britannia posiadają liczne zabezpieczenia wizualne. Z kolei sztabki złota to najczęstszy wybór inwestorów, którzy poszukują najkorzystniejszej finansowo opcji ulokowania kapitału w tym kruszcu – cena złota w przeliczeniu na gram jest co do zasady bliższa temu, jaki jest aktualny kurs złota. Sztabki złota pakowane są w tzw. CertiPacki, czyli opakowania z tworzywa sztucznego, które stanowią ich zabezpieczenie i potwierdzają autentyczność. Warto pamiętać, że weryfikując autentyczność sztabki złota nie powinno wyjmować się jej z CertiPacku, ponieważ wpłynie to niekorzystnie na jej cenę przy późniejszej odsprzedaży. Ze względu na wysoką wartość przy weryfikacji autentyczności sztabki złota warto skorzystać ze specjalistycznego sprzętu (dostępnego m.in. u dealerów metali szlachetnych). Jak wybrać najlepsze sztabki złota do inwestycji?
W kontekście inwestycyjnym najlepszym wyborem będzie czyste złoto, a więc sztabki złota wykonane z kruszcu o najwyższej próbie, za których produkcję odpowiadają najbardziej znane mennice akredytowane przez LBMA. W zasadniczym stopniu wynika to z restrykcyjnych norm nałożonych przez Stowarzyszenie na zrzeszone w jego ramach podmioty.Jak przechowywać złoto?
Fizyczne posiadanie złota, choć zapewnia bezpośrednią kontrolę nad inwestycją, wiąże się z pewnymi wyzwaniami dotyczącymi przechowywania kruszcu. Zatem, jak przechowywać złoto? Przede wszystkim warto zastosować jak największą dyskrecję, kierując się zasadą, że „pieniądze lubią ciszę”, ograniczając liczbę osób, które znają miejsce przechowywania kruszcu. Ważnym jest, aby przechowywać złote sztabki w jak najmniej oczywistym miejscu Profesjonalny sejf zakotwiczony w podłodze lub ścianie może być skutecznym, choć kosztownym rozwiązaniem. Alternatywą jest umieszczenie złota w mniej oczywistym miejscu, aby zmylić potencjalnych złodziei lub rozważenie korzystania ze skrytki bankowej, które jednak ogranicza bezpośredni dostęp do kruszcu. Niezależnie od wybranej metody, warto regularnie sprawdzać stan swoich inwestycji, aby zapewnić ich bezpieczeństwo.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez