Olsztyn remontuje drogi, mieszkańcy dokładają swoje propozycje
2024-09-22 15:00:58(ost. akt: 2024-09-20 14:57:05)
Coraz więcej wniosków w sprawie remontów ulic w Olsztynie. To efekt napraw prowadzonych przez władze miasta.
Do tej pory oprócz remontów nawierzchni ulic przy okazji projektu tramwajowego podobne prace należały raczej do rzadkości. Wyjątkiem była naprawa ul. Wańkowicza, głównej arterii Nagórek. Korzystają z niej nie tylko mieszkańcy tego osiedla. Odnowienia nawierzchni doczekał się też fragment ul. Kętrzyńskiego.
Nową nawierzchnię zyskała również ul. Pstrowskiego od okolic ze skrzyżowaniem z al. Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Synów Pułku i ul. Wyszyńskiego. Drogowcy zmienili teraz podejście do tej sprawy.
— Podczas typowania miejsc do remontu były brane pod uwagę opinie przedstawicieli rad osiedli i mieszkańców. Przeprowadzone były także inspekcje stanu dróg — mówi prezydent Olsztyna Robert Szewczyk.
Roboty na mniejszych ulicach stolicy Warmii i Mazur trwają niemal od początku wakacji.
—To jednak nie są małe, doraźne punktowe naprawy, a kompleksowe prace, które mają na dłuższy czas rozwiązać problem dziurawych ulic — zaznaczają władze Olsztyna.
Dotychczas nową nawierzchnię zyskały m.in. ulice Dąbrowszczaków, Murzynowskiego, stara Sielska czy odcinek al. Sybiraków.
Na liście kolejnych napraw znalazły się także fragmenty ulic Świtycz-Widackiej i Kołobrzeskiej – na odcinku od skrzyżowania z ul. Dworcową (wraz z tarczą skrzyżowania) do skrzyżowania z ul. Leonharda. Tam już prace zakończono. Drogowcy finiszują również z fragmentem ul. Augustowskiej na odcinku od skrzyżowania z al. Piłsudskiego do skrzyżowania z ul. Opolską.
Prace drogowe zlecane przez miasto zachęciły innych do wskazywania potrzeb remontowych. Padły propozycje naprawy kolejnych ulic.
„W nawiązaniu do realizowanych obecnie w naszym mieście letnich remontów nawierzchni ulic pragnę przekazać zgłaszane mi jako radnemu na przestrzeni ostatnich miesięcy wnioski mieszkańców w zakresie konieczności całościowej poprawy nawierzchni ulic Janowicza, Grunwaldzkiej oraz tzw. starej Warszawskiej” — czytamy w piśmie radnego Pawła Klonowskiego skierowanym do ratusza.
„Wnoszę o informację, czy takie remonty są planowane, a jeśli nie, to o ich uwzględnienie w harmonogramie prac”.
„Wnoszę o informację, czy takie remonty są planowane, a jeśli nie, to o ich uwzględnienie w harmonogramie prac”.
Radny dodaje, że w przypadku ulicy zwyczajowo określanej jako stara Warszawska pamiętać należy dodatkowo o wieloletnich już postulatach przebudowy i uspokojenia, które doprowadzić mają „do zrewitalizowania i zaktywizowania całej ulicy w sposób umożliwiający jej przemienienie w swoisty przedsionek i przedłużenie olsztyńskiego Starego Miasta”.
Ale to niejedyna proponowana lokalizacja napraw drogowych. „Konieczna jest naprawa nawierzchni ul. Kajki na odcinku od skrzyżowania z ul. Dąbrowszczaków. Ten fragment jest w fatalnym stanie, nawierzchnia jest wręcz pofałdowana. Należy pamiętać, że tędy jeżdżą autobusy komunikacji publicznej” — czytamy w jednym z wpisów w mediach społecznościowych.
Przypomnijmy, że ZDZiT Olsztyn systematycznie zleca wykonanie okresowej kontroli stanu technicznego i przydatności do użytkowania dróg w mieście. Z ostatniego takiego przeglądu wynika, że stan bardzo dobry ma ponad 40 proc. ulic w stolicy Warmii i Mazur, dobry — ponad 24 proc., zadowalający — 18 proc., zły — 14,4 proc., a bardzo zły — 2,3 proc. W 2023 roku ZDZiT wydał na bieżące utrzymanie ulic i chodników na drogach gminnych ok. 7,2 mln zł oraz na drogi pozagminne ponad 1,2 mln zł.
Grzegorz Szydłowski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez