Prof. Sławomir Dariusz Szajda odznaczony Krzyżem Zasługi Bonum Pro Aliis

2024-09-20 07:00:05(ost. akt: 2024-09-19 15:19:03)

Autor zdjęcia: UWM

Prof. dr hab. n. med. Sławomir Dariusz Szajda został uhonorowany Krzyżem Zasługi Bonum Pro Aliis w kategorii „Edukacja, dydaktyka i profilaktyka zdrowia”.
Uroczystość wręczenia odbyła się podczas drugich obchodów Ogólnopolskiego Dnia Ratownika Medycznego, które odbyły się 6 września 2024 roku w auli Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. Prof. Sławomir Dariusz Szajda ze Szkoły Zdrowia Publicznego, Collegium Medicum UWM odznaczenie otrzymał za zaangażowanie w działalność dydaktyczną oraz promocję zdrowia, które od lat przynoszą znaczące korzyści dla społeczeństwa.

— Odznaczenie – Krzyż Zasługi „Bonum Pro Aliis” (Dobry Dla Innych) stanowi dla mnie szczególne wyróżnienie. Ma charakter honorowy i jest przyznane ratownikom medycznym przy okazji ustawowego święta „Dzień Ratownika Medycznego”, przypadającego 8 września. Jest mi miło, że kapituła uhonorowała mnie, doceniając w ten sposób moje zaangażowanie i osiągnięcia — mówi prof. Sławomir Szajda.

Prof. Sławomir Szajda ukończył studia magisterskie na kierunku analityka medyczna w1986r., a w 2001 r. uzyskał specjalizację I stopnia z laboratoryjnej diagnostyki klinicznej. Stopień naukowy doktora nauk medycznych w zakresie biologii medycznej obronił w 2003 r., a stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w dyscyplinie medycyna, specjalność diagnostyka kliniczna uzyskał w 2012 r. Jest absolwentem studiów podyplomowych Zarządzanie w ochronie zdrowia oraz Higiena i epidemiologia w opiece zdrowotnej (2016r.) oraz studiów I stopnia na kierunku Ratownictwo medyczne (2017 r.). Od 2021 r. jest profesorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu. W 2022 r. ukończył studia podyplomowe MBA-Master of Business Administration w Ochronie Zdrowia, a w 2023 r. studia podyplomowe MBA-Master of Business Administration + certyfikat Moderator Design Thinking.

— Jako nauczyciel akademicki i pracownik naukowy (UWM w Olsztynie, UM w Białymstoku, WSZOZ TWP w Łomży, ANS w Łomży) szczególną uwagę zwracam/zwracałem na efektywne kształcenie studentów kierunków medycznych, bezpieczeństwa wewnętrznego czy bioinżynierii zwierząt, prowadząc m. in. zajęcia poświęcone medycynie ratunkowej i ratownictwu medycznemu oraz doskonalenie umiejętności praktycznych czynnych zawodowo ratowników medycznych, lekarzy i lekarzy dentystów — dodaje profesor.

Zainteresowania naukowo-badawcze prof. Sławomira Szajdy dotyczą zagadnień z zakresu ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej, markerów nowotworowych, wpływu alkoholu etylowego na biosyntezę i degradację glikokoniugatów. Jest autorem i współautorem publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym i krajowym o łącznym współczynniku oddziaływania IF ponad 127 oraz ponad 2436 pkt. MNiSW, h-index: Scopus – 19, WoS - 18.

— Odbyłem 2 staże zagraniczne i 1 w kraju. Byłem zapraszany do wygłoszenia wykładów, członkiem komitetów naukowych, organizacyjnych oraz naukowych i organizacyjnych Konferencji o zasięgu krajowym i międzynarodowym również poświęconych promocji zdrowia. Wypromowałem 4 doktorów. Jestem promotorem wielu prac magisterskich oraz prac licencjackich. Byłem recenzentem w 1 postępowaniu o nadanie tytułu profesora, przygotowałem recenzje 5 rozpraw doktorskich (w tym 1 zagranicznej). Jestem recenzentem wielu prac magisterskich oraz prac licencjackich. Dwukrotnie byłem sekretarzem w postępowaniach habilitacyjnych oraz członkiem komisji w postępowaniu habilitacyjnym — zaznacza prof. Szajda.

Za swoją pracę nauczyciela akademickiego, naukowca, promotora zdrowia był wielokrotnie nagradzany przez rektorów i komitety naukowe krajowych i międzynarodowych zjazdów i konferencji. Potwierdzeniem jego osiągnięć w dydaktyce, nauce i pracy organizacyjnej są: Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – 2023 r.; Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” przyznana przez Ministra Zdrowia – 2018 r.; Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – 2016 r.; Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany przez Ministra Edukacji – 2013 r.; Brązowy Medal za Długoletnią Służbę przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – 2013 r.

syla
Źródło: UWM