Najwięcej pracy jest w usługach
2024-09-17 13:40:46(ost. akt: 2024-09-17 14:02:55)
Najwięcej nowych ogłoszeń o pracy w sierpniu br. dotyczy usług. Tak wynika z najnowszego Barometru Ofert Pracy. Po siedmiu miesiącach wzrostów spadła liczba wakatów dla pracowników fizycznych, a w branży turystycznej osiągnęła nowe historyczne maksimum.
„Spośród szerokich grup zawodowych najwięcej nowych ogłoszeń o pracy w sierpniu przybyło w usługach. Z wyjątkiem lutego liczba ogłaszanych ofert zatrudnienia dla pracowników usługowych sukcesywnie wzrasta od samego początku roku. Co więcej, tempo napływu nowych ogłoszeń zatrudnienia w usługach było dość wysokie. Ofert pracy w usługach jest obecnie więcej niż przed rokiem, choć nieznacznie mniej niż podczas historycznego maksimum w 2022 r.” — czytamy w raporcie.
„Przybyło też wakatów dla zawodów z zakresu nauk społecznych i prawnych. Skala wzrostu nie była jednak duża” — wskazano. Wakatów dla przedstawicieli zawodów społecznych nadal jest mniej niż przed rokiem oraz wyraźnie mniej niż przed pandemią koronawirusa.
„Po raz pierwszy po siedmiu miesiącach wzrostów notujemy spadek liczby ogłoszeń o pracy dla pracowników fizycznych. Kolejny spadek obserwujemy w grupie zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Obecny spadek był już piątym z rzędu, po którym liczba ofert pracy znalazła się na poziomie najniższym od lipca 2020 r.” — podkreślono.
Relatywnie największe spadki, jeśli chodzi o wolne miejsca pracy, wystąpiły w odniesieniu do pracowników centrum telefonicznego (call center) i marketingowców oraz w branży bankowej. W dwóch ostatnich kategoriach zanotowano ustawiczne kurczenie się liczby wakatów. Mimo ostatniego spadku w przypadku pracowników call center w całym bieżącym roku zanotowano hamowanie tendencji spadkowej. Przeciwną sytuację zaobserwowano w nieruchomościach oraz zawodach związanych z obsługą klienta. W tych kategoriach od stycznia wakatów sukcesywnie przybywało, choć w samym sierpniu ich liczba nie zmieniła się znacząco.
Pogarsza się także sytuacja programistów; choć spadkowa tendencja w tej kategorii ulega stopniowemu spowolnieniu, wakatów nadal ubywa. Liczba ogłoszeń jest znacznie niższa niż przed rokiem. Autorzy raportu ocenili, iż wysoki koszt pieniądza oraz polityka cięcia wydatków są głównymi determinantami ograniczającymi finansowania nowych projektów, co konsekwentnie przekłada się na niższe w porównaniu z ubiegłymi latami zapotrzebowanie na pracowników.
„Wolniejszą, lecz wciąż spadkową tendencję obserwujemy w zawodach związanych z administracją systemów informatycznych. Znacznie lepiej jest w branży budowlanej. W całym bieżącym roku, z wyjątkiem maja i sierpnia, wakatów w budowlance przybywało. Od trzech miesięcy maleje wprawdzie ich liczba dla zawodów związanych z BHP, jednak nie jest to znaczny spadek” — stwierdzono w raporcie.
Zauważono, iż w zawodach usługowych w sierpniu relatywnie najwięcej nowych ogłoszeń o zatrudnieniu przybyło w branży medialnej, w turystyce oraz edukacji. W branży medialnej od lat obserwowany jest sukcesywny spadek.
„Obecny wzrost traktujemy raczej jako okazjonalną korektę. W branży turystycznej z kolei liczba ogłoszonych ofert pracy w sierpniu osiągnęła nowe historyczne maksimum. Analogiczną sytuację obserwujemy w branży edukacyjnej. Po mocnym zanurkowaniu z końcem ubiegłego roku od stycznia br. liczba wakatów wzrasta. Spadek w relacji do ubiegłego miesiąca wystąpił natomiast w szeroko pojętej logistyce, gdzie wakatów wciąż ubywa” — podkreślili autorzy raportu.
oprac. ih, (PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez