Erasmus działa!

2024-09-10 09:18:21(ost. akt: 2024-09-17 09:02:07)

Autor zdjęcia: Freepik

Rok szkolny rozpoczął się na dobre, a do inauguracji nowego roku akademickiego pozostały już właściwie tylko dni. Tymczasem warto, w ramach jubileuszu 20-lecia polskiego członkostwa w Unii Europejskiej przyjrzeć się podsumowaniu dotyczącemu działania programu Erasmus+, zwłaszcza w kontekście polskich studentów. I przypomnieć liczne korzyści z Erasmusa wynikające.
Erasmus+ to szeroko zakrojony program oferujący różnorodne działania. Jak podało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, do kwietnia 2024 r. przez 20 lat członkostwa Polski we wspólnocie skorzystało z niego 266 tysięcy polskich studentów. Okazuje się, że Polacy najchętniej wyjeżdżali do Hiszpanii, którą wybrało 43.161 osób. Na drugim miejscu popularności są Niemcy, dokąd w ramach programu Erasmus wyjechało 39.553 studentów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także Włochy, które wybrało 27.471 osób.

W ramach tego samego programu coraz częściej do Polski chcą przyjeżdżać studenci z innych państw. Na początku istnienia programu stosunek Polaków wyjeżdżających za granicę do obcokrajowców przyjeżdżających do Polski wynosił 10:1. Obecnie statystyki te się wyrównują, a polskie uczelnie są jednymi z najchętniej wybieranych w Europie. Z opublikowanego przez Komisję Europejską Rocznego Reportu za 2022 rok wynika, że Polska jest szóstym najbardziej popularnym krajem w Europie, do którego przyjeżdżają studenci w ramach programu Erasmus+. Przez 20 lat polskiego członkostwa w ramach programu Erasmus do naszego kraju przyjechało z kolei ponad 208 tys. studentów z zagranicy. Polskę najchętniej wybierali Hiszpanie — 48.913 osób, Turcy— 47.853 i Francuzi — 20.139.

Same korzyści!

Erasmus+ to możliwość studiowania, ale też mieszkania w kraju, w którym rozważasz zamieszkanie w przyszłości. Około 40% byłych studentów wymiany przeprowadziło się do innego kraju po ukończeniu studiów, a około 93% studentów wymiany wyobraża sobie, że w przyszłości będzie mieszkać za granicą. A możliwość podjęcia stażu za granicą zwiększa szanse na zatrudnienie — udowodniono, że program wymiany wzmacnia CV i pomaga wyróżnić się na rynku pracy. Zwłaszcza, że około 64% pracodawców uważa, że międzynarodowe doświadczenie jest ważne przy rekrutacji.

Erasmus+ to także podróżowanie — okazja, by poznać nowe miejsca. Niezależnie od tego, czy podróżujesz w grupie, czy sam, wyjazd w różne miejsca pokaże ci, jak wielki i niesamowity jest świat, w którym żyjemy. I możliwość studiowania za granicą ze wsparciem finansowym —Komisja Europejska zapewnia stypendium, które pomaga pokrywać wydatki podczas pobytu za granicą.

Dzięki Erasmusowi młodzi ludzie zdobywają też kompetencje międzynarodowe i międzykulturowe, a także świadomość kulturową. Codzienne kontakty z ludźmi z całego świata rozwieją niektóre mity na temat innych krajów i wszelkie uprzedzenia. Kontakt z wieloma kulturami może pomóc stać się bardziej tolerancyjnym i wyrozumiałym. Jedna z korzyści programu Erasmus to bowiem nauczenie się otwartości na innych ludzi.

A dotacji coraz więcej…

Na projekty edukacyjne realizowane w ramach unijnej inicjatywy w 2024 r. przeznacza się w Polsce 262 mln euro. Dzięki tym funduszom ok. 15 tys. polskich studentów wyjeżdża każdego roku z kraju, by część swoich studiów zrealizować na zagranicznych uczelniach. Kwota przeznaczana przez Komisję Europejską na program Erasmus + każdego roku rośnie. W roku 2024 organizatorzy zaprezentowali nowość: studenci będą mogli skorzystać z dofinansowania także na podróż do miejsca, gdzie będą studiować. Jak poinformował Mirosław Marczewski, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji: — To dobra wiadomość dla naszych studentów. Decyzją ministra nauki zostały zmienione zasady na korzyść studentów i poza stawkami ryczałtowymi dotyczącymi pobytu za granicą wprowadzony został dodatkowy element wspierający ich podróż na miejsce, w którym będą studiować.

Z kart historii

Nazwa inicjatywy nawiązuje do imienia holenderskiego filozofa i teologa, humanisty, Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Nie bez przyczyny: Erazm, jak wielu wybitnych ludzi renesansu, kształcił się w wielu ośrodkach akademickich w różnych krajach Europy, a jego poglądy na edukację przesycone były głębokim humanizmem.

Sam Program Erasmus powstał w 1987 roku jako zakrojony na szeroką skalę europejski program wymiany studentów. Polscy studenci otrzymali do niego dostęp w 1998 r. — wtedy Erasmus był częścią Programu Sokrates. Mimo że jego zasięg i cele poszerzały się w kolejnych latach, główna idea pozostaje ta sama: rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami.

Administrowaniem programem w Polsce zajmuje się Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni rolę Agencji Narodowej Programu Erasmus+ oraz Programu Europejski Korpus Solidarności. Działa ona we współpracy z ministerstwami pełniącymi rolę tzw. władzy krajowej. Są to Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Jak skorzystać z Programu Erasmus+?

Uczestnictwo w programie zależy zasadniczo od dwóch czynników: 1) czy składamy wniosek samodzielnie, czy w imieniu organizacji oraz 2) w którym kraju mieszkamy lub swoją siedzibę ma organizacja wnioskująca.

Zgłoszenia od osób indywidualnych

Kto chce zgłosić się do udziału indywidualnie, prawdopodobnie będzie musiał złożyć wniosek za pośrednictwem organizacji takiej jak uniwersytet, ośrodek szkoleniowy lub przedsiębiorstwo. Można zwrócić się do takiej organizacji z pytaniem, czy ubiega się o dotację na projekt, lub poszukać porad i pomysłów w aplikacji Erasmus+. Jeśli w projekcie udział chce wziąć organizacja, musi mieć ona siedzibę w kraju biorącym udział w programie. Są to kraje członkowskie UE i kilka innych krajów stowarzyszonych z programem. Istnieją jednak również inne działania, w których mogą uczestniczyć inne grupy krajów niestowarzyszonych z programem. Lista państw uczestniczących w programie Erasmus+ obejmuje państwa członkowskie UE i państwa stowarzyszone z programem — to członkowie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) będący członkami Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), czyli Norwegia, Islandia i Liechtenstein; oraz kraje przystępujące, kraje kandydujące i potencjalne kraje kandydujące: Republika Macedonii Północnej, Republika Turcji i Republika Serbii.

Zgłoszenia od organizacji

Jeśli reprezentujesz organizację, która chce ubiegać się o dotację na projekt lub odpowiedzieć na zaproszenie do składania wniosków, na stronie https://erasmus-plus.ec.europa.eu/pl/resources-and-tools/how-to-apply/registering-your-organisation przeczytasz, jakie kroki należy podjąć w pierwszej kolejności. Wiele informacji oraz dokładną instrukcję składania wniosków znaleźć także na stronie erasmusplus.org.pl.
Magdalena Maria Bukowiecka