Co zrobić, by poborowi Ukraińcy wracali do kraju? Sikorski ma pomysł

2024-09-16 09:13:48(ost. akt: 2024-09-16 09:24:21)

Autor zdjęcia: PAP/Viktor Kovalchuk

Europejskie rządy powinny wstrzymać świadczenia socjalne dla mężczyzn z Ukrainy w wieku poborowym, którzy mieszkają w ich krajach - poinformował szef MSZ podczas wizyty Radosław Sikorski w Kijowie. Pomogłoby to Ukrainie powołać więcej żołnierzy do walki z siłami rosyjskimi - podał Reuters.
Po piątkowym spotkaniu w Kijowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Radosław Sikorski powiedział, że zniesienie świadczeń socjalnych dla Ukraińców zdolnych do walki byłoby korzystne dla finansów goszczących ich państw w Europie Zachodniej.

Ponad 4,1 miliona Ukraińców miało status tymczasowej ochrony w krajach Unii Europejskiej w lipcu tego roku, a około dwadzieścia dwa procent z nich stanowili dorośli mężczyźni, według danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat.

"Należy zaprzestać wypłacania świadczeń socjalnych osobom, które kwalifikują się do ukraińskiego poboru. Nie powinno być żadnych zachęt finansowych do unikania poboru w Ukrainie" - powiedział Sikorski na konferencji międzynarodowych przywódców w Kijowie.

"Płacenie za unikanie poboru (...) nie jest prawem człowieka. My w Polsce tego nie robimy" - dodał szef polskiej dyplomacji. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sybiha z zadowoleniem przyjął apel Sikorskiego.

"Naprawdę nadszedł czas, aby podnieść kwestię opracowania przez Unię Europejską programów powrotu Ukraińców do domu. Z pewnością należy stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Ale to powinno być na porządku dziennym. Popieram pomysł ministra Sikorskiego" - stwierdził Sybiha.

Na początku tego roku Ukraina przyjęła nowe ustawodawstwo i wdrożyła inne środki, w tym obniżenie wieku poborowego z dwudziestu siedmiu do dwudziestu pięciu lat, aby zwiększyć tempo mobilizacji do armii. Zgodnie z nowym prawem, Kijów nakazał Ukraińcom mieszkającym za granicą śledzenie informacji o poborze do wojska przez internet, a także zachęcał ich do powrotu do kraju i przyłączenia się do walki.

Wielu mężczyzn zdolnych do walki nadal ucieka za granicę, aby uniknąć poboru. W związku z doniesieniami o korupcji w systemie rekrutacji armii, należy przypuszczać, że niektórym Ukraińcom udaje się wykupić od służby wojskowej.

PAP/red.