Skuteczniejsza walka z otyłością? Szpital w Olsztynie otworzył kwalifikacje
2024-09-15 08:00:00(ost. akt: 2024-09-16 11:39:33)
Szpital Miejski w Olsztynie rozpoczyna kwalifikacje do programu KOS-BAR, dzięki któremu pacjenci będą mogli zmagać się z otyłością olbrzymią. Program zakłada pomoc zarówno przed, jak i po operacji na zmniejszenie żołądka.
Osoby zmagające się z otyłością olbrzymią, najczęściej te, dla których standardowe metody leczenia, czyli dieta czy aktywność fizyczna, nie są wystarczające, będą mogły skorzystać z programu KOSBAR (Koordynowana opieka specjalistyczno-bariatryczna), do którego kwalifikacje rozpoczęły się w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Na czym polega ta innowacyjna metoda? KOSBAR oferuje klasyczny zabieg bariatryczny (zmniejszenie masy żołądka) oraz fachową opiekę przed- i pooperacyjną.
— Jest to kompleksowy program leczenia otyłości patologicznej. Pierwszy raz mamy w Polsce takie narzędzie, które pozwala w taki sposób przeprowadzić diagnozę i przygotować pacjenta do operacji bariatrycznej. Program ma zapewnić choremu łatwy i przyjazny dostęp do wielu specjalistów zajmujących się leczeniem otyłości. Przede wszystkim do dyspozycji są psycholog oraz dietetyk, istnieje możliwość wykonania wszelkich badań i przeprowadzenia niezbędnych konsultacji – to wszystko jest dostępne dla pacjenta i w pełni refundowane przez NFZ, więc ubezpieczony pacjent nie ponosi żadnych kosztów w ramach programu. Program został sfinansowany z podatku cukrowego, czyli nadwyżki finansowej, która powstała po jego wprowadzeniu — tłumaczy dr n. med. Paweł Lech, chirurg bariatryczny, który jest jednym ze specjalistów pracujących przy projekcie.
Korzystający z programu pacjent otrzymuje szeroki zakres wsparcia dietetycznego, rehabilitacyjnego oraz psychicznego. Paweł Lech dodaje, że kluczowym elementem programu jest pomoc,którą pacjent otrzymuje przed zabiegiem, czyli konsultacje z dietetykiem i psychologiem.
— Sam zabieg to tak naprawdę tylko 10 proc. całego procesu leczenia. Odbywa się on na końcu, kiedy pacjent jest przygotowany i świadomy po kilku godzinach rozmów z dietetykiem i psychologiem — wyjaśnia Paweł Lech.
Szpital Miejski w Olsztynie poinformował, że od czasu uruchomienia programu KOSBAR skorzystało z niego aż 200 pacjentów.
„Warto podkreślić, że jeden z pacjentów stracił po operacji aż 120 kilogramów, co stanowi spektakularny sukces zarówno z medycznego, jak i osobistego punktu widzenia. To dowód na to, że odpowiednio przeprowadzona operacja może diametralnie odmienić życie pacjenta” — czytamy na stronie szpitala.
Plan leczenia jest dostosowywany do potrzeb i aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Udział w programie pozwala zmniejszyć ryzyko chorób wywoływanych przez otyłość, czyli np. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego lub różnych chorób serca. Szpital zwraca uwagę również na poprawę kondycji psychicznej. Paweł Lech przekonuje, że zapisanie się do programu KOSBAR jest bardzo proste.
— Pacjent musi się zgłosić do poradni chirurgii bariatrycznej wraz ze skierowaniem od swojego lekarza rodzinnego. Można się zapisać osobiście lub telefoniczne. Jeśli chodzi o działania ze strony pacjenta, to jest to najważniejszy krok. My dalej pacjenta pokierujemy: ustalamy wszystkie konsultacje i badania, wizyty u psychologa i dietetyka — mówi chirurg.
Janusz Siennicki
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez