Ile aut rejestruje się w Olsztynie?

2024-09-14 18:00:00(ost. akt: 2024-09-16 11:39:46)
Parking przy ul. Nowowiejskiego zajmie archeolog

Parking przy ul. Nowowiejskiego zajmie archeolog

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk i Katowice. W tych miastach rejestruje się niemal połowę nowych aut kupowanych w Polsce. Jednym z powodów takiej koncentracji rynku jest rozlokowanie w wymienionych miejscowościach firm leasingowych i zajmujących się wynajmem długoterminowym – wskazują eksperci OTOMOTO Lease. I
Analizując dane dotyczące liczby rejestracji nowych samochodów w Polsce, można odnieść wrażenie, że kupują je mieszkańcy tylko kilku dużych miast. W Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach rejestruje się niemal połowę nowych aut kupowanych w Polsce.

Na pierwszym miejscu jest oczywiście miasto stołeczne Warszawa, gdzie w pierwszych 7 miesiącach 2024 roku urzędy wydały tablice dla niemal 81 tys. nowych aut. Liczbą ponad 10 tys. rejestracji mogą też pochwalić się Kraków (niemal 20 tys.), Poznań i Wrocław (po ok. 18 tys.), a także Gdańsk i Katowice – wynika z analizy OTOMOTO Lease.

— Dane o ruchu na naszej platformie internetowej wskazują, że nowymi samochodami interesują się przede wszystkim mieszkańcy miast wojewódzkich, a także mniejszych miejscowości należących do dużych aglomeracji. W pozostałych lokalizacjach, położonych poza metropoliami, większym zainteresowaniem cieszą się używane auta — zauważa Michał Knitter, współtwórca platformy OTOMOTO.

Koncentracja rejestracji w kilku największych miastach nie wynika jednak tylko z geograficznego rozlokowania nabywców nowych samochodów. Ponieważ zakup ponad połowy nowych aut w Polsce finansowany jest leasingiem lub ma formę długoterminowego wynajmu, pojazdy te rejestrowane są przez firmy leasingowe, a klient odbiera samochód wraz z dowodem rejestracyjnym.

— W przypadku leasingu oraz długoterminowego wynajmu auta rejestrowane są w miastach, w których firmy finansujące zakup mają swoje siedziby lub oddziały. W większych miejscowościach, na przykład w Warszawie, jest dodatkowo możliwość wyboru urzędu, w którym pojazd zostanie zarejestrowany. W efekcie symbol miasta widoczny na tablicy rejestracyjnej często jest zupełnie inny niż miejsce zamieszkania nabywcy pojazdu — wyjaśnia Michał Kopera, starszy specjalista ds. procesów operacyjnych w OTOMOTO Lease.

Przypomnijmy, że pod koniec 2026 roku w Polsce ma ruszyć e-rejestracja pojazdów. Użytkownik, który zarejestruje auto elektronicznie, będzie miał do wyboru dostawę tablic rejestracyjnych przez kuriera lub ich osobisty odbiór w urzędzie. Proces rejestracji aut ma być w pełni elektroniczny – nawet w przypadku osób korzystających z obsługi w urzędzie papier zostanie całkowicie wyeliminowany.


oprac. ih/źródło: OTOMOTO