Psy i koty będą musiały być czipowane

2024-09-11 07:28:16(ost. akt: 2024-09-11 07:32:20)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do teksu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do teksu

Autor zdjęcia: Pixabay

Obowiązkowo czipowane mają być tylko nowo narodzone czworonogi. Eksperci i samorządowcy mówią, że to krok w dobrą stronę, ale nowym obowiązkiem należy objąć wszystkie psy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Chodzi o zapowiedź utworzenia Krajowego Rejestru Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK). Obligatoryjne czipowanie zwierząt ma pomóc ograniczyć zjawisko ich porzucania. Wprowadzenia takiego rozwiązania chcą gminy, ponieważ to one w takiej sytuacji są odpowiedzialne za odłowienie zwierzęcia zapewnienie mu opieki w schronisku, a to kosztuje.

Dziś to właściciele psów czy kotów decydują o tym, czy chcą skorzystać z takiego rozwiązania. Obowiązek czipowania mają tylko schroniska i osoby podróżujące ze zwierzętami za granicę.

—Jak wynika z założeń do nowej ustawy, po wdrożeniu KROPiK dane o psach i kotach ze schronisk będą umieszczane w państwowym, centralnym rejestrze, podobnie jak informacje o zwierzętach wprowadzanych do obrotu (np. sprzedawanych przez hodowle). Prywatni posiadacze psów będą musieli czipować tylko nowo narodzone zwierzęta, w odniesieniu do kotów takiego obowiązku nie przewidziano — zwraca uwagę "DGP".

Czworonogi mają być znakowane przez lekarzy weterynarii najpóźniej przy okazji pierwszego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Elektroniczną bazę ma prowadzić Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a za niedopełnienie obowiązku właścicielom psów będzie grozić kara grzywny.

Dziennik podkreślił, że samorządowcy – podobnie jak przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się walką z bezdomnością zwierząt – spodziewali się objęcia rejestrem wszystkich psów, a nie tylko tych nowo narodzonych.

— Mówimy o rzeczy bardzo potrzebnej, oczekiwanej przez samorządy. Nie rozumiem, dlaczego rozmawiamy tylko o niektórych pieskach. Powinniśmy zdecydować się na objęcie tymi przepisami wszystkich czworonogów, a nie tylko ich części. Średni wiek życia psa to ok. 15 lat – w zależności od rasy – więc na efekty nowych przepisów trzeba byłoby poczekać — podkreślił, cytowany przez "DGP", Marek Wójcik, ekspert ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich. (PAP)

akar/ amac/